تاج دندان چیست_انواع تاج دندان

تاج دندان چیست

تاج دندان یکی از رایج ترین اعمال دندانپزشکی است که دندانپزشک آن را انجام می دهد. آنها همه کارها را از محافظت از دندان آسیب دیده تا تقویت لبخند شما انجام می دهند. تاج دندان چیست؟ چرا تاج دندان مورد نیاز است؟در اینجا همه چیزهایی که باید در مورد تاج های دندانی بدانید، از جمله هدف، انواع، روش، مراقبت و هزینه آنها آورده شده است.

تاج دندان چیست

تاج دندان چیست؟

تاج دندان کلاهکی است که دندانپزشک شما برای جایگزینی تاج دندان طبیعی (بخش قابل مشاهده از دندان) روی دندان قرار می دهد. روکش های دندانی به طور دائم بر روی دندان هایی که ترک خورده، آسیب دیده یا بیش از حد پوسیده شده اند، چسبانده می شوند. تاج دندان شکل، اندازه و عملکرد اصلی دندان را بازیابی می کند.

چه زمانی به تاج دندان نیاز دارید؟

با گذشت زمان، دندان ها ممکن است به دلایل مختلفی مانند پوسیدگی دندان یا آسیب دیدگی آسیب ببینند. برخی از افراد، شکل و اندازه دندان های خود را از دست می دهند. تاج های دندانی را می توان برای پوشاندن دندان شکسته یا پوسیده در مواقعی که مقدار زیادی از دندان اصلی از دست رفته است، مانند پس از درمان ریشه استفاده کرد. همچنین برای محافظت از دندان ضعیف در برابر شکستن، و برای پوشاندن دندان های لکه دار یا بد شکل یا برای نگه داشتن بریج دندان یا پروتزدندان در جای خود استفاده می شود.

انواع تاج دندان چیست؟

دراین قسمت به انواع مختلف تاج دندان می پردازیم. انواع تاج دندان چیست؟ بطور کلی دو نوع تاج دندان وجوددارد:

 • تاج دندان موقت
 • تاج دندان دائمی

لازم است بدانید تاج های دندان از مواد مختلفی مانند سرامیک، چینی و طلا ساخته می‌شوند، بسته به ترجیح شما، محل دندان، میزان نمایان شدن آن در دهان و غیره. برخی از تاج های رایج دندان عبارتند از:

آلیاژ طلا

این نوع از انواع تاج دندان است.تاج های آلیاژ طلا از ترکیبی از طلا، مس و سایر فلزات تشکیل شده است. این روکش‌ها به خوبی به دندان می‌چسبند و نمی‌شکنند. بنابراین ماندگاری بالایی دارند. تاج های طلایی برای بیمارانی که نگران داشتن یک لبخند کاملا سفید نیستند، انتخابی عالی است.

پرسلن ذوب شده به فلز

 این نوع تاج دندان، چسب محکمی به دندان می دهد زیرا به یک ساختار فلزی متصل است. بنابراین بسیار بادوام است. علاوه بر این، قسمت چینی تاج به خوبی با دندان های طبیعی ترکیب می شود که این نوع روکش را از نظر زیبایی و عملکرد بهترین گزینه می کند.

زیرکونیا

این تاج ها از یک فلز پودری سفید رنگ (اکسید زیرکونیوم) تشکیل شده اند که برای افرادی که از آلرژی رنج می برند پاسخ سمی به بافت زنده ایجاد نمی کند. روکش‌های زیرکونیا بسیار توصیه می‌شوند. زیرا می‌توانند نیروهای جویدن و گاز گرفتن را حتی در صورت ابتلا به دندان قروچه تحمل کنند و می‌توانند مطابق با دندان‌های طبیعی شما ساخته شوند.

قبل از نصب تاج دندان چه باید کرد؟ 

 • بیمار باید سابقه پزشکی خود، از جمله داروهای تجویز شده و بدون نسخه، ویتامین‌ها و مکمل‌ها و غیره را به جراح ارائه دهد.
 • مراجعه کنندگان از حدود6ساعت قبل نباید غذا یا نوشیدنی مصرف کنند.

در طی عمل تاج دندان چه اتفاقی می افتد؟

دندانپزشک معمولاً دندان را با برداشتن لایه ای از سطح خارجی آن آماده می کند. ضخامت تاج به اندازه ضخامت این لایه حذف شده خواهد بود.آماده سازی دندان برای روکش معمولاً به دو بار مراجعه به کلینیک دندانپزشکی ساتینا نیاز دارد. در اولین ویزیت به بررسی و سپس آماده سازی دندان برای قرار دادن روکش می پردازیم. قرار دادن تاج دائمی در بازدید دوم انجام خواهد شد.

مزایا تاج دندان چیست

ویزیت اول: معاینه و آماده سازی دندان

دندانپزشک در اولین ویزیت چند عکس با اشعه ایکس می گیرند تا ریشه های دندانی که تاج را دریافت می کند و استخوان اطراف آن را بررسی کنند. قبل از شروع فرآیند ساخت تاج دندان، دندانپزشک شما دندان و بافت لثه اطراف دندان را بی حس می کند. سپس، دندانی که تاج را دریافت می کند، در امتداد سطح جونده و کناره ها تغییر شکل می دهد تا جایی برای روکش ایجاد شود. مقدار حذف بستگی به نوع تاج استفاده شده دارد.پس از تغییر شکل دندان، از خمیر یا بتونه برای اثرگذاری روی دندان برای دریافت روکش استفاده می کنیم. قالب ها یا اسکن ها به آزمایشگاه دندانپزشکی که در آن روکش ساخته می شود ارسال می شود. در طول اولین ملاقات، دندانپزشک شما یک روکش موقت برای پوشاندن و محافظت از دندان آماده شده در حین ساخت روکش ایجاد می کند.

ویزیت دوم: دریافت روکش دائمی دندان

در ویزیت دوم، تاج موقت برداشته می شود و دندانپزشک تناسب و رنگ تاج دائمی را بررسی می کند. اگر همه چیز قابل قبول باشد، یک بی‌حس کننده موضعی دندان را بی‌حس می‌کند و روکش جدید به طور دائم در جای خود سیمان می‌شود.

هزینه تاج دندان چقدراست؟ قیمت تاج دندان درتهرانپارس

قیمت تاج دندان بسته به مواد مورد استفاده در تاج و اندازه دندان متغیر است.روکش های تمام فلزی که از آلیاژ فلز ساخته شده اند، گاهی ارزان تر از روکش های طلا یا چینی هستند.همچنین در صورتی که دندانپزشک مجبور باشد قبل از گذاشتن روکش، کار آماده سازی گسترده تری انجام دهد، هزینه تاج دندان افزایش می یابد. به عنوان مثال، ممکن است به یک کانال ریشه یا ایمپلنت دندان نیاز داشته باشید که هر دو می توانند قیمت را افزایش دهند.با دندانپزشک خود در مورد انواع روکش های موجود و مناسب با نیازهای دندانی خود صحبت کنید تا به تعیین هزینه های دندانی شما کمک کند.قیمت تاج دندان در تهرانپارس باتوجه به مواد سفارشی متفاوت است.

مزایا تاج دندان چیست؟

تاج های دندانی مزایای بیشماری دارند. دراین قسمت به مزایای تاج های دندان می پردازیم.

 • تاج های دندانی راهی برای محافظت از دندان های ضعیف یا شکسته هستند
 • به بهبود ظاهر دندان هایی که شکل نامنظم یا لکه دار هستند کمک می کنند
 • اگر به درستی از تاج ها مراقبت شود می توانند سال ها دوام بیاورند
 • شما می‌توانید دندان‌های اصلی خود را حفظ کنید
 • یک روش ایمن و کم تر تهاجمی است.

ماندگاری تاج دندان چقدراست؟تاج دندان چیست؟

تاج دندان می تواند بین 5 تا 20 سال دوام بیاورد. ممکن است دلایل مختلفی وجود داشته باشد که تاج دندان نیاز به تعویض داشته باشد، از جمله شکستگی تاج در اثر نیروی زیاد، سایش بیش از حد روکش یا دندان های مقابل، پوسیدگی مکرر دندان، یا برای اهداف زیبایی. انجام مراقبت های بهداشتی دهان و دندان می تواند به افزایش عمر تاج دندان شما کمک کند.پس پاسخ به سوال ماندگاری تاج دندان چقدر است به رعایت و مراقبت شما نیز بستگی دارد.

معایب تاج دندان چیست؟

تاج دندان می تواند راه حل بسیار مفیدی برای مشکل مهم یکی از دندان های شما باشد. اما خطرات و عوارض احتمالی وجود دارد که ممکن است بعد از گرفتن تاج با آن مواجه شوید. برای خیلی ها سوال این است که معایب تاج دندان چیست؟

برخی از معایب تاج های دندانی عبارتند از:

 • حساسیت دندان ها
 • تاج بریده شده
 • تاج شکسته یا شل شده
 • واکنش آلرژیک
 • بیماری لثه

تو صیه هایی برای مراقبت از تاج دندان

هنگامی که تاج در داخل قرار گرفت، مهم است که از آن به خوبی مراقبت کنید. توجه دقیق به تاج می تواند عمر آن را افزایش دهد.در اینجا چند نکته مفید وجود دارد:

 • مسواک زدن دقیق را تمرین کنید.
 • نخ دندان کشیدن روزانه می تواند به حفظ شکل تمام دندان های شما کمک کند.
 • از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید.
 • اگر در شب دندان قروچه یا فشار می دهید، دندانپزشک شما ممکن است یک محافظ شب را برای محافظت از تاج و دندان های اطراف خود توصیه کند.
 • به طور منظم نزد دندانپزشک بروید.

حالا که متوجه شدید تاج دندان چیست و چه مزایا و معایبی دارد، می توانید با خیال راحت و بدون نگرانی در صورت لزوم آن را انجام دهید. کلینیک دندانپزشکی ساتینا، بهترین کلینیک دندان پزشکی در تهران پارس در خدمت شماست.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

یک دیدگاه در تاج دندان چیست_انواع تاج دندان

 1. پینگ بک: طهماسبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما