پل دندانی:جایگزین دندان های ازدست رفته

بهترین پل دندانی چیست

اگر دندان های از دست رفته از جمله دندان های جلویی دارید، بریج دندان می تواند به بازیابی ظاهر و عملکرد دندان های شما کمک کند.پل های دندانی شکافی که دندان از دست رفته در آن قرار دارد را پر می کنند. دراین مقاله به انواع بریج دندانی و کاربرد آنها بپردازیم.اما اول از همه مهم است که بدانیم بهترین پل دندانی چیست؟انواع پل های دندانی و کاربرد آن چیست؟ با این روش نگران جایگزین دندان های ازدست رفته خود نباشید.

انواع پل دندانی و کاربرد آن

بهترین بریج دندانی چیست؟

اگر یک یا چند دندان از دست رفته دارید، بریج دندانی می تواند شکاف را با یک یا چند دندان مصنوعی (کاذب) پر کند. بریج دندانی یک روش دندانپزشکی زیبایی است که شامل یک دندان مصنوعی (به نام پونتیک) است که توسط دندان های پایه در دو طرف شکاف ثابت می شود. اگرچه پانتیک ها را می توان از مواد مختلفی مانند طلا ساخت، اما معمولاً از چینی ساخته می شوند تا از نظر زیبایی با دندان های طبیعی شما ترکیب شوند. تیم کلینیک دندانپزشکی ساتینا، بهترین مرکزدندانپزشکی تهران بامشاوره رایگان درخدمت شماست.

چه کسی به بریج دندان نیاز دارد؟

اگر دندان از دست رفته دارید، بریج های دندانی می توانند به شما کمک کنند. شایع ترین علل از دست دادن دندان ها پوسیدگی دندان، بیماری لثه و آسیب به دندانها است. گاهی هم ممکن است به دلیل یک بیماری مادرزادی با دندان های از دست رفته به دنیا آمده باشید. برای گرفتن بریج دندان، به دندان های سالم در دو طرف دندان های از دست رفته نیاز دارید.

برای خواندن همه چیزدرباره لمینت دندانی و ونیر کامپوزیت دندان  کلیک کنید.

چرا بریج دندانی مهم است؟

دندان های شما با هم کار می کنند. اگر دندانی از دست رفته باشد، دندان های مجاور می توانند به فضای خالی حرکت کنند. دندان های فک مقابل شما نیز می توانند به سمت فضا به سمت بالا یا پایین حرکت کنند. این می تواند باعث مشکلات زیر شود:

 • مشکلات گاز گرفتن
 • مشکلات جویدن
 • درد ناشی از فشار اضافی روی دندان ها و فک
 • مشکلات گفتاری
 • عدم حفظ زیبایی صورت

بریج دندان چه شکلی است؟

یک بریج دندان معمولی جایگزین دندان های ازدست رفته دارای موارد زیر است:

 • دندان های پایه: یک متخصص دندانپزشکی دو تاج روی دندان ها در دو طرف شکاف قرار می دهد. این دندان های لنگر یا دندان های نگهدارنده می توانند دندان های طبیعی یا ایمپلنت های دندانی شما باشند.
 • پونتیک: این دندان مصنوعی (یا دندان) شکاف را پر می کند و به تاج ها می چسبد.این یک جایگزین مناسب برای دندان های از دست رفته است.

بهترین پل دندانی چیست؟

انواع پل های دندانی و کاربرد آن

قبل از هرچیزی باید با انواع بریج دندانی و کاربرد آن آشنا شوید. چهار نوع اصلی پل های دندانی وجود دارد:

 •  سنتی
 •  کنسول
 • مریلند
 •  پشتیبانی از ایمپلنت

پل دندانپزشکی سنتی

بریج دندانی سنتی از انواع بریج های دندانی است.بریج دندانی سنتی شامل یک دندان مصنوعی است که توسط روکش‌های دندانی که روی هر یک از دندان‌های پایه چسبانده شده‌اند، در جای خود ثابت می‌شود. این نوع محبوب ترین نوع بریج دندانی است و زمانی می توان از آن استفاده کرد که دندان های طبیعی در دو طرف شکاف ایجاد شده توسط دندان از دست رفته وجود داشته باشد.پل دندان جایگزین دندان های ازدست رفته است.

پل دندانی کنسولی

اگر چه شبیه بریج سنتی است، اما پانتیک در پل دندانی کنسولی توسط روکش دندانی که فقط به یک دندان تکیه گاه سیمان شده است، در جای خود نگه داشته می شود. برای بریج کنسول فقط به یک دندان طبیعی در کنار شکاف دندان از دست رفته نیاز دارید.پل کنسولی از انواع پل های دندانی است.

پل دندان مریلند(رزینی)

مشابه بریج سنتی، پل های دندانی مریلند از دو دندان تکیه گاه طبیعی، یکی در هر طرف شکاف استفاده می کنند. با این حال، در حالی که بریج سنتی از روکش‌های دندانی روی دندان‌های پایه استفاده می‌کند، بریج مریلند از چارچوب فلز یا چینی استفاده می‌کند که بر روی پشت دندان‌های پایه چسبانده می‌شود. مانند یک بریج سنتی، بریج مریلند تنها زمانی قابل استفاده است که شما یک دندان طبیعی در هر طرف شکاف ناشی از دندان از دست رفته داشته باشید.پل مریلند جایگزین مناسب برای دندان های از دست رفته شماست.

پل دندانی با پشتیبانی از ایمپلنت

همانطور که از نام آن پیداست، بریج های دارای ایمپلنت از ایمپلنت های دندانی استفاده می کنند.این روش جایگزین مناسب برای دندان های از دست رفته است. به طور معمول، یک ایمپلنت برای هر دندان از دست رفته از طریق جراحی قرار می گیرد. این ایمپلنت ها پل را در موقعیت خود نگه می دارند. اگر یک ایمپلنت برای هر دندان از دست رفته امکان پذیر نباشد، بریج ممکن است دارای یک پانتیک معلق بین دو تاج تحت حمایت ایمپلنت باشد.این نوع، بهترین پل دندانی است.

یک پل با ایمپلنت که قوی ترین و پایدارترین سیستم در نظر گرفته می شود، معمولاً به دو عمل جراحی نیاز دارد:

 • یکی برای قرار دادن ایمپلنت ها در استخوان فک
 • جراحی دوم برای قرار دادن پل

پل دندان از روش های جایگزین دندان ممکن است چند ماه طول بکشد تابه طور کامل به پایان برسد. 

یک بریج دندان سنتی چگونه انجام می شود؟

جایگزین دندان های ازدست رفته با پل دندانی شما معمولاً به حداقل دو قرار ملاقات نیاز دارید:

جایگزین دندان های ازدست رفته با پل دندانی

آماده‌سازی دندان‌های پایه

در اولین ویزیت، پزشک شما دندان‌های پایه را تغییر شکل می‌دهد. آنها بخشی از مینا و عاج را از بین می برند. بنابراین جایی برای تاج وجود دارد.

قالب ها

ارائه دهنده شما قالب گیری یا اسکن دیجیتالی از دندان های شما می گیرد. یک آزمایشگاه دندانپزشکی از قالب یا اسکن به عنوان مدل برای ایجاد بریج، دندان مصنوعی و تاج شما استفاده می کند. هنگامی که آزمایشگاه پل شما را می سازد، یک پل موقت برای محافظت از نواحی در معرض در دهان خود خواهید داشت.

قرار دادن پل دائمی

در طول بازدید دوم شما، ارائه دهنده شما پل موقت را برداشته و پل دائمی را قرار می دهد. ارائه دهنده شما به دقت پل را بررسی می کند و تنظیمات لازم را انجام می دهد تا مطمئن شود که برای شما مناسب است. کلینیک دندانپزشکی ساتینا با ارائه بهترین خدمات در خدمت شماست.

مزایای استفاده از پل دندانی چیست؟

دراین قسمت به مزایای پل دندانی می پردازیم. پل دندان از روش های جایگزین دندان است. مزایای استفاده از پل دندان عبارتنداز:

 • به نیش دندان کمک می شود
 • از جابجایی دندان های باقی مانده از جای خود جلوگیری می کند
 • توانایی جویدن و صحبت کردن بهتر می شود
 • ظاهر لبخند را زیباتر می کند
 • جایگزین دندان های ازدست رفته

آیا بریج دندان خطر یا عارضه ای دارد؟ معایب پل دندانی چیست؟

 دراینجا خواهیم گفت معایب پل دندانی چیست؟ اگر به درستی از پل دندان خود مراقبت کنید. می تواند سال ها بدون عارضه دوام بیاورد. اگر دندان های اطراف پوسیده شوند یا سیمان خراب شود ممکن است بریج از کار بیفتد. اگر بریج شل شود و دندان های نگهدارنده هنوز سالم و دست نخورده باشند، ممکن است دندانپزشک شما بتواند آن را با سیمان جدید دوباره وصل کند.البته بسیار مهم است که دندانپزشک شما مجرب و حرفه ای باشد. کلینیک دندانپزشکی ساتینا با برترین دندانپزشکان تهران در خدمت شماست.

عمر بریج های دندانی چقدر است؟

پل های دندانی می توانند حداقل پنج تا هفت سال دوام بیاورند. با رعایت بهداشت دهان و دندان و تمیز کردن حرفه ای منظم، این پل ممکن است بیش از 10 سال دوام بیاورد.

سوالات متداول:

آیا خوردن با بریج دندان سخت است؟

مردم اغلب متوجه می شوند که برعکس است. جایگزینی دندان های از دست رفته غذا خوردن را آسان تر می کند. ممکن است ترجیح دهید تا زمانی که به پل عادت کنید، غذاهای نرم و برش خورده بخورید.

آیا بریج دندان نحوه صحبت کردن من را تغییر می دهد؟

پل دندان از روش های جایگزین دندان است.اگر دندان های جلو را از دست داده اید، صحبت کردن به وضوح دشوار است. بریج دندانی با دندان های جلویی در جای مناسب می تواند گفتار شما را بهبود بخشد.

چگونه از بریج دندان خود مراقبت کنم؟

موفقیت بریج دندان به سلامت و استحکام دندان های باقی مانده بستگی دارد.این بهترین روش جایگزینی دندان های از دست رفته است. با بریج، جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه که می تواند منجر به از دست دادن دندان شود بسیار مهم است. برای مراقبت مناسب از دندان و لثه باید:

 • دو بار در روز مسواک بزنید و روزانه نخ دندان بکشید
 • تمیز کردن منظم حرفه ای دندان ها
 • یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید

هزینه بریج دندان چیست؟

متغیرهای زیادی وجود دارد که می تواند بر هزینه بریج دندان تأثیر بگذارد از جمله:

 • تعداد دندان های مورد نیاز برای پر کردن شکاف
 • مواد مورد استفاده مانند رزین کامپوزیت یا آلیاژ فلزی که با رزین پوشانده شده است
 • پیچیدگی / دشواری قرار دادن
 • درمان های اضافی برای سایر مشکلات دندانی، مانند بیماری لثه
 • موقعیت جغرافیایی
 • نوع پل انتخابی

کلام آخر

اگر یک دندان یا تعدادی دندان از دست داده اید، گزینه های جایگزینی مختلفی دارید که باید با دندانپزشک خود صحبت کنید. اما این بهترین روش جایگزینی دندان های از دست رفته است. استفاده از بریج های دندانی مزایای زیادی دارد و فاکتورهای زیادی – از جمله هزینه ها – وجود دارد که باید قبل از تصمیم گیری در نظر بگیرید.بهترین پل دندانی چیست؟ این برای هر شخص متفاوت است.کلینیک دندانپزشکی ساتینا بهترین کلینیک دندانپزشکی تهرانپارس با مشاوره رایگان خدمات دندانپزشکی در خدمت شماست.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

یک دیدگاه در پل دندانی:جایگزین دندان های ازدست رفته

 1. پینگ بک: tara hakimi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما