انواع کامپوزیت دندان _ کامپوزیت هیبریدی یا نانو؟

انواع مختلف کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان نوعی درمان ترمیمی و زیبایی در دندانپزشکی است که برای پر کردن پوسیدگی دندان، سفید کردن دندانها و اصلاح عیوب و مشکلات دندان به کار می رود. دراین مقاله سعی داریم انواع کامپوزیت دندان را به شما معرفی کنیم تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

انواع مختلف کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

رزین کامپوزیت دندان یکی از مواد ترمیم کننده دندان است که امروزه در هر مطب دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. کامپوزیت های دندانی زیر مجموعه ای از روکش های دندانی به شمار می روندکه برای اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار می گیرند. برای آن که دندانی کامپوزیت شود، دندان ها را کمی برش و تراش می دهند. سپس همین مواد رزینی را شکل داده و به دندان ها می چسبانند. برای انجام عملی همچون کامپوزیت بهتر است تا جایی که می توانید تحقیق کنید. زیرا کامپوزیت یعنی هنر دندان پزشک در شکل دادن مواد رزینی به شکل یک دندان طبیعی. پس مسلما هرقدر دندان پزشکتان هنر و تجربه و همچنین ظرافت بیشتری داشته باشد به تبع آن نتیجه بهتری هم از کار ارائه خواهد کرد.کلینیک دندانپزشکی ساتینا واقع در فلکه دوم تهرانپارس برای انجام خدمات کامپوزیت درخدمت شماست. برای مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید.

انواع مختلف کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان ماکروفیل یا درشت دانه

یکی از انواع مختلف کامپوزیت دندان،کامپوزیت دندان ماکروفیل یا درشت دانه است.این مواد دارای ذراتی حدود ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر است که در مقایسه با مواد ترمیمی امروزی بسیار بزرگ هستند. البته درشتی این ذرات سبب مقاومت بیشتر مواد می شد اما پولیش دندان را در فرآیند درمان برای دندانپزشک سخت می کرد.علاوه بر این درشتی ذرات، زیبایی ظاهری دندان را تحت تاثیر قرار می داد و حتی گاهی با چشم غیر مسلح نیز قابل مشاهده بود. مقدار فلزهای غیر آلی موجود در کامپوزیت ماکروفیل، حدود هفتاد تا هشتاد درصد می باشد. در نهایت از آنجایی که دانه های این نوع کامپوزیت بسیار درشت است، وجود این دانه های درشت، زمینه را برای لک شدن و رنگی شدن کامپوزیت فراهم می کند که این موضوع جزو ایرادات و معایب این طرح درمان محسوب می شود. امروزه ماکروفیل ها دیگر از دور خارج شده و مورد استفاده قرار نمی گیرند.برای اطلاع از قیمت کامپوزیت دندان فلکه دوم تهران پارس با کلینیک دندانپزشکی ساتینا تماس بگیرید.

با پیشرفت علم دندان پزشکی و تجهیزات پزشکی، کم کم این دانه ها ریزتر و ریزتر شد. این ریزتر شدن در کیفیت و کارایی انواع کامپوزیت های بعدی، تاثیر مستقیم گذاشت.

کامپوزیت  دندان میکروفیل یا ریز دانه

کامپوزیت های میکروفیل دندان دارای ذرات کوچکتر از 100 نانومتر هستند. همین عامل باعث می شود تا انجام پولیش بسیار راحت انجام شود و بخش ترمیم شده توسط میکروفیل کاملا یکدست و صاف باشد. این نوع  کامپوزیت بااینکه مقاومت و استحکام کمتری نسبت به کامپوزیت ماکروفیل دارد اما همچنان دارای استحکام بالایی است.البته کامپوزیت میکروفیل سختی و خشونت ظاهری و ساختاری کامپوزیت های قبلی را ندارد. بلکه ظاهری صاف و همانند مینای اصلی دندان ها را داراست.همین موضوع باعث شد که طرفداران این نوع از کامپوزیت روز به روز بیشتر و بیشتر شوند. کامپوزیت های میکروفیل دارای ضریب کشسانی بسیار پایینی هستند و همین موضوع باعث می شود که خاصین انعطاف پذیری بالایی داشته باشند. این انعطاف پذیری باعث می شود که محافظت بهتری در حین اتصال با دندان به واسطه ی این مدل کامپوزیت فراهم شود.از انواع مختلف کامپوزیت دندان،کامپوزیت های میکروفیل دندانی اند. 

کامپوزیت دندان هیبرید، میکرو هیبرید و نانو هیبرید

از انواع کامپوزیت دندان می توان به کامپوزیت های هیبرید اشاره کرد. برخی از ذرات این نوع کامپوزیت ها در محدوده 10 تا 15 میکرومتر و برخی دیگر در محدوده 40نانو متر هستند. ریز هیبریدها و نانو هیبریدها هر دو در گروه کامپوزیت های هیبرید،ذراتی ذراتی با فیلربالا هستند که موجب مقاوت بالای مواد می شود. به همین خاطر به راحتی دچار سایش نمی شوند. کامپوزیت های هیبریدی از قدرت و استحکام ماکروفیل ها و زیبایی و قابلیت پولیش میکروفیل ها به صورت همزمان برخوردارند. میکرو هیبرید ها که به عنوان نسل جدید کامپوزیت اخیرا وارد دنیای دندانپزشکی شده است، حاوی ذراتی کوچکتر از 100 نانومتر تا 1 میکرومتر می باشند. این عامل به فراهم کردن زیبایی و درخشش بیشتر به کمک ابزارهای پولیش و پرداخت دندان برای دندانپزشک کمک زیادی می کند. این ویژگی از تجمع پلاک در سطح ترمیم نیز جلوگیری می کند. اما تنها عیب آنها این است که به مرور زمان زیبایی خود را از دست می دهند.کلینیک دندانپزشکی ساتینا، بهترین کلینیک دندانپزشکی شرق تهران، اماده ارائه خدمات انواع کامپوزیت های دندانی در فلکه دوم تهران پارس می باشد.

مزایای کامپوزیت های هیبرید دندان

 • عدم تراش زیاد دندان
 • کم بودن هزینه درمان
 • کوتاه بودن زمان درمان
 • زیبایی و طبیعی بودن ترمیم ها
 • افزایش مقاومت در برابر سایش
 • دوام و مقاومت بالا
 • رنگ کامپوزیت نانوهیبرید متناسب با رنگ دندان های شما

نانو کامپوزیت‌ دندان

ذرات در نانو کامپوزیت دندان در ابعاد ۲۰ نانومتر هستند. در این نوع ذرات به یکدیگر متصل می شوند و خوشه نانو تشکیل می دهند. به همین خاطرنسبت به سایر کامپوزیت ها، قدرت و مقاومت بیشتری در برابر سایش و صیقل پذیری دارند.نانو کامپوزیت دندان قابلیت پولیش خوبی دارد. ازاین رو برای ترمیم دندان های عقبی هم کاربردی مهم دارند.

مزایای استفاده از نانو کامپوزیت ها

 • تولید پرکننده‌ها با جلای بالا
 • کوتاه بودن زمان درمان
 • پایداری و مقاومت مواد نسبت به ضربات مکانیکی
 • کمترین چسبندگی به ابزارها
 • زیبایی و طبیعی بودن کامپوزیت

بهترین مارک کامپوزیت دندان کدام است؟

در رابطه با بهترین مارک کامپوزیت دندان همیشه سوال بوده است. ابهترین مارک کامپوزیت دندان کدام است؟ باید گفت که کامپوزیت های دندان نیز مانند سایر مواد کیفیت‌های مختلفی دارند و این موضوع سبب شده که به طور دقیق نتوان گفت که کدام کامپوزیت بهترین است. همچنین هریک از آن ها خصوصیات خاص خود را دارند و با توجه به رنگ پایه ی دندان و بودجه بیمار انتخاب خواهد شد.برای اطلاع از قیمت انواع مختلف کامپوزیت های دندان همین حالا با کلینیک دندانپزشکی ساتینا تماس بگیرید.

چطور بهترین رنگ کامپوزیت دندان را انتخاب کنیم؟

این را در نظر داشته باشید که یک رنگ ثابت نمی توان برای کامپوزیت تعیین کرد زیرا کاملا سلیقه ای است. اما رنگ انتخابی کامپوزیت نباید تضاد زیادی با رنگ پوست و دندان ها داشته باشد. با رعایت این موارد انجام کامپویت دندان کاملا طبیعی و زیبا به نظر خواهد رسید. هر چقدر میزان تیرگی پوست بیشتر باشد بهتر است رنگ کامپوزیت دندان هم به سمت لایه های تیره تر لایه گذاری شود.

کلام آخر

برای انجام کامپوزیت دندان انواع مختلف کامپوزیت های دندانی وجود دارد. اما بهترین گزینه انتخاب کامپوزیت های نانو و هیبریدی است که علاوه بر مقاومت بالا، ظاهری زیبا نیز دارد.کلینیک زیبایی ساتینا،بهترین کلینیک دندانپزشکی برای ارائه خدمات کامپوزیت دندان در فلکه دوم تهران پارس درخدمت شماست.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

2 دیدگاه در انواع کامپوزیت دندان _ کامپوزیت هیبریدی یا نانو؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما