هم ردیف کردن دندان ها بدون ارتودنسی_کانتورینگ دندان چیست

هم ردیف کردن دندان ها بدون ارتودنسی

شکل و اندازه دندان‌های شما ممکن است یکنواخت یا متناسب نباشد. این عامل می‌تواند باعث بی‌میلی شما برای لبخند زدن شود. با این حال، روشی به نام مینای دندان یا کانتورینگ دندان (یا تغییر شکل دندان) وجود داردکه می تواند به شما کمک کند.این روش باعث هم ردیف کردن دندان ها می شود. تراش کاری دندان برای رفع عیوب جزئی و بدشکلی دندان ها طراحی شده است. با ما همراه باشید تا همه چیزدرباره هم ردیف کردن دندان ها بدون ارتودنسی را بخوانید.

هم ردیف کردن دندان ها بدون ارتودنسی
مینای دندان چیست؟

مینای دندان سخت‌ترین ماده‌ی موجود در کل بدن انسان است. این لایه‌ی بیرونی از مواد معدنی تشکیل شده که تمام دندان‌ها را پوشش می‌دهد. مینا دندان نقش بسزایی در حفظ و نگهداری دندان‌ها دارد. این لایه می‌تواند دندان را در مقابل عواملی که باعث پوسیدگی می‌شوند حفاظت کند. همچنین از ایجاد پلاک روی دندان‌ها که باعث بروز بیماری لثه خواهد شد، جلوگیری می‌کند.

مینا کاری دندان چیست؟ کانتورینگ دندان چیست؟

میناکاری دندان یک روش دندان پزشکی زیبایی برای برداشتن مقادیر کمی از مینای دندان برای تغییر اندازه، شکل، طول یا سطح آن است.این عمل برای صاف کردن دندان ها بدون ارتودنسی و مرتب سازی آن ها بکار برده می شود.میناکاری دندان به نام های زیر نیز شناخته می شود:

 • ادنتوپلاستی
 • انملو پلاستی دندان
 • بازسازی دندان
 • تغییر شکل دندان
 • تراش مینای دندان
 • کانتورینگ دندان

این روش معمولاً بر روی دندان های جلویی به دلایل زیبایی انجام می شود. مانند ثابت کردن دندان تراشیده یا ایجاد طول یکنواخت تر.با این روش به هم ردیف کردن دندان ها کمک زیادی می کنید.

دلیل عمل انملوپلاستی دندان چیست؟چرا مردم کانتورینگ دندان می کنند؟

برخی از افراد از مینای دندان برای بهبود ظاهر لبخند خود استفاده می کنند که ممکن است اعتماد به نفس آنها را نیز افزایش دهد.مطالعه ای در سال 2013 از انجمن ارتودنسی آمریکا نشان داد که 75 درصد از بزرگسالان مورد بررسی احساس می کردند که لبخند پس از ارتودنسی باعث بهبود روابط شخصی و حرفه ای آنها شده است.علاوه بر این، 92 درصد گفتند که به دلیل افزایش اعتماد به نفس خود، همین درمان را به دیگران توصیه می کنند. این روش به روش هم ردیف کردن دندان ها بدون ارتودنسی معروف است.

میناکاری دندان چگونه انجام می شود؟نحوه عمل کانتورینگ دندان

در طول کانتورینگ دندان، دندانپزشک از مته ها و لیزرها برای برداشتن مقداری از مینای دندان استفاده می کند. این  تا زمانیست که دندان های شما به اندازه، شکل و طول مورد نظر برسد. پس از تکمیل کانتورینگ و تغییر شکل دادن با میناکاری، دندان‌های شما صیقلی می‌شوند تا ظاهری طبیعی داشته باشند.

فواید کانتورینگ دندان چیست؟

کانتورینگ دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی کمتر تهاجمی است که نتایج “زیبا” دارد. همچنین یکی از سریع ترین راه ها برای تغییر شکل  دادن دندان ها است. مزایای کانتورینگ دندان عبارتند از:

 • فقط به یک نوبت نیاز است.
 • دندان‌های شما در یک ساعت یا کمتر تغییر شکل می‌دهند.
 • هیچ عصبی در مینای دندان وجود ندارد، بنابراین نباید دردی را تجربه کنید.
 • دائمی است و نیازی به عمل دیگری ندارید.
 • بدون نیاز به ارتودنسی سبب مرتب کردن دندان ها می شود.

چه کسی کاندیدای مناسب برای کانتورینگ دندان است؟

اول اینکه دندان های شما باید به طور کلی سالم باشند. مینای دندان شما باید به اندازه کافی ضخیم باشد تا حتی پس از برداشتن مقداری از آن محکم بماند. اگر دندان های شما بیش از حد نازک باشد، این روش می تواند خیلی به پالپ داخلی و اعصاب نزدیک شود و باعث آسیب دائمی شود. به علاوه، اگر از قبل به دماهای سرد و گرم حساسیت دارید، کانتورینگ می تواند مشکل را بدتر کند. اگر مشکلات جدی تری مانند دندان های ترک خورده، آسیب دیده، پوسیده، تغییر رنگ یا نامرتب دارید، ممکن است به روش های زیبایی جامع تری مانند روکش ها، باندینگ دندان یا سفید کردن دندان نیاز داشته باشید.

کانتورینگ دندان

آیا تغییر شکل دندان ها درد دارد؟

همانطور که در بخش های قبلی گفتیم این عمل کاملا بدون درد است. زیرا مینای دندان شما اعصاب ندارد، بنابراین هیچ دردی وجود ندارد.مرتب کردن دندان های کج بدون احساس درد و ناراحتی انجام می شود.

عمل کانتورینگ دندان چقدر طول می کشد؟

مدت زمان هم ردیف کردن دندان ها بدون ارتودنسی به تعداد دندان هایی که باید شکل داده شوند بستگی دارد. اما معمولاً تغییرشکل دندان وهم سطح کردن دندان ها بیش از 30 دقیقه طول نمی کشد.

زمان بهبودی چقدر است؟

در روش کانتورینگ برای هم سطح کردن دندان ها هیچ زمان بهبودی وجود ندارد. این روش ساده، سریع و بدون درد است. مرتب کردن دندان های کج  لبخندی زیبا به شما هدیه می دهد.

هر چند وقت یکبار باید میناکاری و تراش دندان انجام شود؟

از آنجایی که مینا دوباره رشد نمی کند، این روش فقط یک بار باید انجام شود. نتایج دائمی هستند.صاف کردن دندان ها بدون ارتودنسی و دائمی است.

آیا میناکاری و تراش مینای دندان تحت پوشش بیمه است؟

از آنجایی که مینا در درجه اول یک عمل زیبایی است، ممکن است طرح بیمه شما آن را پوشش ندهد. اما همچنان باید با ارائه دهنده بیمه خود در مورد پوشش مشورت کنید.البته هم ردیف کردن دندان ها بدون ارتودنسی هزینه بالایی ندارد.

عوارض جانبی تراش مینای دندان چیست؟

مرتب کردن دندان ها بدون ارتودنسی صورت می گیرد. شما می توانید انتظار هیچ عارضه جانبی دیگری را جز تغییرات طول، اندازه، شکل یا سطح دندانی که قبل از عمل با دندانپزشک خود در میان گذاشته اید، نداشته باشید. همراه با تغییر آرایشی، نیش شما می تواند کمی تغییر کند.

با انملوپلاستی دندان، دندان های شما مینای دندان را از دست می دهند، که سطح سختی است که دندان های شما را می پوشاند و از آنها در برابر پوسیدگی محافظت می کند. از آنجایی که مینای دندان حاوی سلول های زنده نیست، نمی تواند خود را ترمیم کند و دوباره رشد نخواهد کرد.

گزینه های دیگر برای تغییر شکل دندان ها چیست؟

در کنار انملوپلاستی دندان ،روش های دیگری برای تغییر شکل و اندازه دندان هاوجوددارند که عبارتند از:

باندینگ دندان: استفاده از پلاستیک همرنگ دندان که می تواند شکل داده و صیقل داده شود

روکش های دندانی: روکش چینی، سرامیکی یا رزینی که روی دندان گذاشته می شود و دندان را می پوشاند.

اغلب، انملوپلاستی برای صاف کردن دندان های کج همراه با سایر روش‌ها مانند باندینگ و روکش استفاده می‌شود. ونیرها پوسته های نازکی به رنگ دندان هستند که جلوی دندان را می پوشانند.

نکاتی برای حفظ سلامت دندان بعد ازکانتورینگ( مرتب کردن دندان ها بدون ارتودنسی):

حفظ سلامت دندان ها بعد از کانتور نگرانی اصلی ترمیم دندان این است که دندان های شما را کمی نازک تر می کند که می تواند شما را نسبت به احساس گرما و سرما حساس تر کند. همچنین باید از دندان های خود در برابر مواد ساینده محافظت کنید و به خاطر داشته باشید که به آرامی مسواک بزنید تا به مینای باقی مانده آسیب نرسانید.

 • بعد ازصاف کردن دندان های کج از نوشیدنی ها یا غذاهای پر قند خودداری کنید.
 • اضافه کردن کلسیم اضافی به رژیم غذایی خود را در نظر بگیرید یا یک مکمل مصرف کنید.
 • دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید.
 • از خمیر دندان غیر ساینده استفاده کنید.
 • از دندان قروچه  خودداری کنید.
 • بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید.
 • به طور منظم معاینات دندانپزشکی را انجام دهید.

کلام اخر

مینای دندان یک روش سریع دندانپزشکی است که می تواند تغییرات جزئی در اندازه، شکل، طول یا سطح دندان ایجاد کند. این تغییرشکل دندان ها می تواند مشکلات زیبایی مانند دندان های بریده شده یا دندان های ناهموار را برطرف کند. برخی از افراد نیز از این روش برای بهبود ظاهر لبخند خود استفاده می کند.اجازه دهید کلینک ساتینا به شما لبخندی عالی بدهد اگر می خواهید هم ردیف کردن دندان ها بدون ارتودنسی را تجربه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

3 دیدگاه در هم ردیف کردن دندان ها بدون ارتودنسی_کانتورینگ دندان چیست

 1. پینگ بک: اذین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما