سریع ترین روش سفید کردن دندان چیست؟

سریع ترین روش سفید کردن دندان

لبخند روشن تری می خواهید؟ وقتی صحبت از سفید کردن دندان به میان می آید، دو گزینه دارید: بلیچینگ دندان در مطب یا مراقبت در منزل. سفید کردن حرفه ای دندانها اغلب یک انتخاب کارآمد، ایمن و موثر برای روشن کردن لبخند شما و جزئی از خدمات دندانپزشکی زیبایی است. اما موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید، ازجمله هزینه، عادات سبک زندگی شما و اینکه آیا یک درمان جامع در مطب یا یک سینی سفارشی در خانه انتخاب بهتری است.دراین مقاله به بهترین روش های سفیدکردن دندان در خانه و کلینیک می پردازیم.

سریع ترین روش سفید کردن دندان

چرا دندان ها زرد می شوند؟ سریع ترین روش سفید کردن دندان چیست؟

دلایل زیادی باعث زرد شدن دندان ها می شود که در این قسمت به آن می پردازیم.

افزایش سن

در بسیاری از افراد، افزایش سن موجب زردی دندان ها می شود. به مرور زمان و با افزایش سن، لایه بیرونی مینای دندان ها در اثر عوامل مختلف داخلی و خارجی، ساییده شده و رنگ دندان زرد می شود.برای خواندن همه چیز درباره لمینت سرامیکی دندان که نقش ترمیمی دارد کلیک کنید.

ژنتیک و وراثت

برخی افراد به طور ارثی و ژنتیکی، از دندان های سفید تر و یا تیره تری نسبت به سایر افراد برخوردار می باشند.  بنابراین علت زردی دندان ها می تواند ژنتیکی باشد.

 ابتلا به برخی از بیماری ها

بعضی از بیماری ها تاثیر به سزایی بر روی زرد شدن دندان ها دارند.ولی نگران نباشید چون امروزه روش های زیادی برای سفید کردن دندان وجوددارد.

مصرف برخی داروها

خوراندن داروهایی مانند آنتی بیوتیک تتراسایکلین و دوکسی سایکلین به کودکان زیر سن 8 سال که هنوز در مرحله رشد دندان قرار دارند، باعث تغییر رنگ و زردی دندان ها می شود.

استفاده ازبرخی دهان شویه ها

مصرف دهانشویه‌هایی که حاوی کلرهگزیدین و ستیل پیریدینیوم کلراید می باشند، موجب ایجاد لکه در سطح دندان ها می شوند.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

عواملی مانند تجمع پلاک دندانی، رنگ ناشی از مصرف انواع غذاها، و عدم رعایت بهداشت مناسب دندان ها، موجب زردی دندان ها می شوند.

 آسیب به دندان‌‌‌‏ها

وارد شدن ضربه به دندان در اغلب موارد باعث زرد شدن دندان می‌‌‌‏شود. در اثر ضربه به دندان، پالپ خونریزی کرده و به ناحیه “عاج دندان” نفوذ می کند. این امر، دلیل دیگری برای زرد شدن دندان ها است.

مواد مخدر

مصرف سیگار، قلیان و سایر دخانیات حاوی توتون و تنباکو، در درازمدت به لک شدن و زردی دندان ها منجر خواهد شد.

غذاها و نوشیدنی‌‌‌‌‏های رنگی

 نوشابه، چای، قهوه، غذاهای پرادویه، زعفران، رب گوجه و آب مرکبات و… نیز موجب زردی دندان ها خواهند شد.

بهترین ماده سفید کننده دندان چیست؟

هر دو گزینه ی سفید کننده های دندان در خانه و مطب از مواد سفید کننده مبتنی بر پراکسید استفاده می کنند. سیستم های خانگی حاوی 3٪ تا 20٪ پراکسید (کاربامید یا پراکسید هیدروژن) هستند.اما سیستم های کلینیکال حاوی 15% تا 43% پراکسید می باشند.به طور کلی، هر چه مدت زمان بیشتری محلول قوی تری را روی دندان های خود نگه دارید، دندان های شما سفیدتر می شوند. با این حال، هر چه درصد پراکسید در محلول سفید کننده بیشتر باشد، باید کوتاه‌تر روی دندان‌ها اعمال شود. ماندن ژل برای مدت طولانی تری باعث کم آبی دندان و افزایش حساسیت دندان می شود.

برای سفید کردن دندان چه درخانه و چه در مطب حتما با دندانپزشک خود صحبت کنید. همه روش ها ممکن است نتایج خوبی برای شما نداشته باشند.لازم به ذکر است که بلیچینگ روکش های چینی(لمینت) یا باندینگ های کامپوزیت رنگ دندان را سفید نمی کند.

روش های سفید کردن دندان در منزل کدامند؟

انتخاب های زیادی برای سفیدکردن دندان در خانه وجود دارد که رایج ترین آنها عبارتند از:

سیستم های بلیچینگ دندان در منزل مبتنی بر سینی

با این گزینه سفید کننده دندان، سینی محافظ دهان با ژل یا خمیر سفید کننده مبتنی بر پراکسید پر می شود و به مدت یک تا چند ساعت در روز به مدت چهار هفته روی دندان ها قرار می گیرد. می‌توانید سیستم‌های سفیدکننده دندان‌های مبتنی بر سینی را بدون نسخه بخرید یا به‌طور سفارشی توسط دندانپزشک خود نصب کنید.این روش از سریع ترین روش سفید کردن دندان ها در خانه است. بلیچینگ دندان در خانه یک گزینه مطمئن است.

نوارها و ژل های سفید کننده دندان

یکی از بهترین روش های سفیدکردن دندان است. این محصولات سفید کننده دندان در منزل بر پایه پراکسید که مستقیماً با یک برس یا نوار نازک روی دندان ها اعمال می شوند. معمولاً باید یک یا دو بار در روز به مدت 10 تا 14 روز استفاده شوند. برای مشاهده ی نتایج چهار ماه یا بیشتر طول می کشد.

خمیر دندان سفید کننده دندان

از آنجایی که خمیردندان ها ساینده اندکی هستند، هر خمیردندانی به از بین بردن لکه ها از روی دندان ها کمک می کند. خمیردندان های سفید کننده، با این حال، حاوی مواد شیمیایی یا مواد پولیش هستند که به پاک کردن لکه ها از روی دندان ها بدون کمک عامل سفید کننده کمک می کنند. این محصولات نسبتاً ارزان هستند و دندان‌ها را تقریباً یک درجه روشن می‌کنند. برخی از خمیردندان‌های سفیدکننده حاوی پراکسید هستند، اما به اندازه کافی روی دندان‌ها باقی نمی‌مانند تا مزایای سفید کنندگی داشته باشند.

روغن نارگیل برای سفید کردن دندان درخانه

بهتراست روغن نارگیل را با استفاده از مسواک یا انگشت دست خود بر روی دندان های خود بکشید، یک تا دو دقیقه این کار را انجام دهید سپس دندان ها را شست شو دهید.این ماده به دلیل داشتن خاصیت ضد میکروبی برای محافظت از لثه ها و تمیزی آن ها بسیار موثر است. روغن نارگیل یکی از درمان های خانگی سفید کردن دندان هاست.

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان

به غیر از همه روش های گفته شده بهترین روش جهت داشتن دندان های سفید و تمیز مسواک زدن مرتب پس از مصرف هرگونه مواد غذایی و نوشیدنی هاست.

روش های سفید کردن دندان در مطب کدامند؟

سفید کردن دندان توسط دندانپزشک شما می تواند دندان ها را سریع تر روشن کند. محلول سفید کننده معمولاً بسیار قوی تر از کیت های خانگی است. همچنین، گرما، نور یا ترکیبی از این دو ممکن است برای تسریع و تشدید فرآیند سفید شدن استفاده شود.دو محصول اصلی مورد استفاده برای سفید کردن دندان در مطب پراکسید هیدروژن و پراکسید کاربامید هستند. از بهترین روش های سفیدکردن دندان، سفید کردن دندان نزد دندانپزشک است.

سریع ترین روش سفید کردن دندان

بلچینگ دندان در مطب چشمگیرترین نتایج  را به همراه دارد. دندان ها به طور کلی سه تا هشت درجه روشن تر می شوند. این کارمعمولاً  بصورت چندین ویزیت در مطب 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. برخی از دندانپزشکان از تکنیک هایی استفاده می کنند که می توان آنها را در یک نوبت 2 ساعته انجام داد.درمان های سفید کننده حرفه ای در مطب معمولاً در چندین جلسه کوتاه تکمیل می شوند، اما به نیازهای منحصر به فرد شما بستگی دارد. یک ماده سفید کننده به مدت 15 تا 30 دقیقه روی پوست گذاشته می شود و کل جلسه نباید بیش از یک ساعت طول بکشد.

سفید کردن دندان در مطب چگونه انجام می شود؟

بلیچینگ دندان توسط ژل پراکسید هیدروژن با غلظت بالا که توسط سرنگ اعمال می شود، صورت میگیرد.یک پراکسید هیدروژن همراه با یک نور با شدت بالا، مانند LED، UV یا هالوژن. نور توسط یک لامپ یا دستگاه لیزری که مستقیماً خارج از دهان شما قرار می گیرد، اعمال می شود.نور هالوژن و نور لیزر باعث افزایش روشنایی دندان ها بیشتر از پراکسید هیدروژن به تنهایی می شوند.

بلچینگ دندان در مطب معمولاً شامل چندین مرحله است:

  • دندانپزشک شما از نمودار سایه دندان برای تعیین سایه فعلی دندان های شما استفاده می کند. در این مورد بحث خواهید کرد که بعد از سفید شدن چقدر ممکن است لبخند شما روشن تر شود.سپس دندانپزشک شما از ابزار پومیس برای صیقل دادن دندان و برداشتن پلاک های باقی مانده استفاده می کند.برای اطمینان از اینکه عامل سفید کننده با هیچ قسمت گوشتی دهان شما مانند لثه، گونه یا زبان تماس نمی گیرد، دندانپزشک از ابزارهایی برای باز نگه داشتن دهان شما استفاده می کند. یک مانع در امتداد خط لثه قرار می گیرد.
  • سپس دندانپزشک شما ماده سفید کننده را اعمال می کند و آن را تا یک ساعت می گذارد. این زمانی است که اگر دندانپزشک شما بخشی از درمان شما باشد، از فعال سازی نور استفاده می کند.اگر عامل سفید کننده خاص نیاز به پوشش های اضافی داشته باشد، دندانپزشک شما آن را مجدداً اعمال می کند.
  • پس از اتمام فرآیند سفید کردن، دهان شما شسته می شود. دندانپزشک شما ممکن است فلوراید استفاده کند، که به کاهش هرگونه حساسیت بالقوه کمک می کند.شما و دندانپزشکتان درمورد اینکه آیا دندان‌هایتان به رنگ دلخواه رسیده‌اند و عادات سبک زندگی‌ای که باید در روز بعد یا بیشتر انجام دهید تا عامل سفیدکننده نفوذ کند، صحبت کنید.

لازم به ذکر است که بلافاصله پس از سفید کردن، دندان‌های شما کم آب می‌شوند و آن‌ها را در برابر لکه‌های مایع و مواد غذایی حساس می‌کند.اما جای نگرانی نیست چون موقت و گذراست.

هزینه بلیچینگ دندان  در مطب چقدراست؟

باید گفت هزینه بلیچینگ دندان بسته به نوع بلیچینگ (بلیچینگ در خانه و بلیچینگ در مطب) متفاوت است. اما بلیچینگ دندان در مطب یکی از بهترین راه‌های سفید کردن دندان نسبت به لمینت دندان و کامپوزیت دندان است، چرا که هم عارضه‌ای ندارد و هم هزینه‌ای بسیار پایین تر نسبت به دیگر روش‌ها دارد.

مراقبت های لازم برای سفید نگه داشتن دندان ها

چه از سیستم سفید کننده دندان در منزل استفاده کنید و چه دندان های خود را توسط دندانپزشک سفید کنید، می توانید با مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشوی روزانه به حفظ نتایج کمک کنید. همچنین از مصرف غذاها و نوشیدنی های اسیدی و غنی از تانن مانند:

  • چای سیاه و قهوه
  • نوشابه های گازدار (نوشابه های گازدار تیره و روشن)
  • انواع توت ها و سایر غذاهای با رنگ قوی
  • سس (سویا، گوجه فرنگی، کاری)

کلام اخر

امیدوارم در این مقاله توانسته باشیم بهترین روش سفید کردن دندان را بگوییم. سریع ترین روش سفید کردن دندان در مطب و تحت نظر دندانپزشک صورت می گیرد. کلینیک ساتینا با ارائه خدمات بلیچینگ دندان در خدمت شماست.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما