همه چیز درباره ونیر کامپوزیت و کاربرد آن

همه چیز درباره ونیر کامپوزیت

اگر می خواهید لبخند خود را بهبود ببخشید، روکش دندان انتخاب خوبی برای شماست.ونیرها پوسته های نازکی هستند که روی جلوی دندان های شما قرار می گیرند تا ظاهر آنها را بهبود ببخشند. روکش ها تنها یکی از چندین راه برای تغییر ظاهر دندان های شما هستند.باندینگ دندان و مینای دندان نیز گزینه های دیگر هستند.دراین مقاله سعی داریم همه چیز درباره ونیر کامپوزیت و کاربرد آن هارا بگوییم.ونیر کامپوزیت یکی از خدمات دندانپزشکی زیبایی است.

همه چیز درباره ونیر کامپوزیت

انواع روکش های دندان کدامند؟

همانطور که پیش تر گفتیم دراین مقاله می خواهیم همه چیز درباره ونیر کامپوزیت هارا توضیح دهیم. اما لازمه آن اینست که با انواع روکش ها آشنا شوید.دونوع اصلی روکش وجود دارد: چینی و کامپوزیت.

 • ونیرهای چینی( لمینت دندان) سفارشی از پرسلن ساخته شده اند تا متناسب با دندان شما باشند.
 • ونیرهای کامپوزیت اغلب از یک رزین همرنگ دندان ساخته می شوند. همان نوع ماده ای که برای باندینگ دندان استفاده می شود.

برای هر دو نوع روکش مزایا و معایبی وجود دارد، بنابراین مهم است که سطح مشکلی را که امیدوارید با روکش‌ها حل کنید و همچنین بودجه خود را در نظر بگیرید.

ونیرکامپوزیت چیست؟

ونیر کامپوزیت دندان، یکی‌ از بهترین درمان ها برای‌ ایجاد لبخندی زیباست. در یک تعریف می توان این‌گونه عنوان‌ کرد که ونیر کامپوزیت دندان، ترکیبی‌ از مواد زمینه‌ای هستند که‌ در اثر ترکیب ذراتی به‌ نام فیلر به‌ استحکام بالایی‌ دست خواهند یافت. به‌ عبارت دیگر این‌ ترکیب خمیری‌ شکل‌ است به‌ وسیله تابش نور در طول موج خاص به صورت سفت و سخت در خواهد آمد. بعد از سفت‌شدن، بوسیله پولیش دادن‌ به‌ آن‌ شکل مناسب‌ می دهند تا در دهان موجب‌ اذیت کردن‌ دیگر دندان ها نشود. ونیرکامپوزیت ها از انواع روکش های دندانی می باشند.

انواع روکش های ونیر کامپوزیت دندان کدامند؟

یک دندانپزشک ممکن است بین2 نوع ونیرهای کامپوزیت دندان انتخاب کند: ونیر کامپوزیت مستقیم، ونیر کامپوزیت غیرمستقیم.

ونیرکامپوزیت مستقیم

ونیرکامپوزیت مستقیم روکش هایی هستند که از مواد رزین کامپوزیت ساخته شده اند که مستقیماً روی دندان شما اعمال می شود.زمان زیادی طول نمی کشد تا دندانپزشک دندان های شما را برای استفاده از روکش ها آماده کند. این نوع ونیرها یکی از درمان های ترمیمی هستند که برای دندان های جلویی و بهبود رنگ، اندازه و شکل نصب می شوند. از آنجایی که این ونیرها به آماده سازی کمی نیاز داشته و غالبا طی یک جلسه درمانی و با قیمتی ارزانتر از ونیر لمینیت روی دندان ها قرار می گیرند گزینه مناسبی برای اصلاح طرح لبخند به شمار می روند.فرآیند استفاده از ونیرکامپوزیت مستقیم کم تهاجمی در نظر گرفته می شود.

ونیرکامپوزیت غیر مستقیم

تفاوت اصلی بین ونیرکامپوزیت مستقیم و ونیرکامپوزیت غیرمستقیم در فرآیند اعمال است، نه مواد مورد استفاده. ونیرهای کامپوزیت غیرمستقیم در خارج از دهان در مطب دندانپزشک شما یا در آزمایشگاه دندان‌پزشکی ساخته می‌شوند.شما مجموعه ای از روکش های موقت را تا زمانی که روکش های غیر مستقیم ساخته شوند دریافت خواهید کرد. در نوبت بعدی، ونیرهای کامپوزیت غیرمستقیم با یک لایه چسب بر روی دندان های شما اعمال می شوند.ونیرهای کامپوزیت غیرمستقیم می توانند ساییدگی های بیشتری را تحمل کنند و در برابر شکستگی بهتر از نسخه مستقیم مقاومت کنند. با این حال، هزینه آنها بیشتر از ونیرهای کامپوزیت مستقیم است.

کاربردهای ونیر کامپوزیت ها چیسـت؟

ازمهم ترین کاربردهای ونیر کامپوزیت می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • پر کردن حفره‌های دندان با روش غیر مستقیم: اینله/ انله
 • پر کردن فواصل (دیاستماس) بین دندان‌ها
 • تغییر شکل دندان‌ها
 • ترمیم همه یا بخشی از تاج‌های دندان‌ها
 • پل‌های دارای ۲-۳ دندان و پل‌های چسبنده
 • روکش دندان

مزایای ونیرهای کامپوزیت دندان چیست؟

 • از مهم ترین مزایای ونیرهای کامپوزیت دندان هزینه کمترآن ها نسبت به روکش های چینی(لمینت) است.
 • اگر ونیر مستقیم باشد، فرآینددرمان کوتاه تر می شود.
 • می تواند بسیاری از مشکلات زیبایی از جمله بدشکل شدن دندان ها، تغییر رنگ و … را بپوشاند.

ونیر کامپوزیت دندان

معایب ونیرهای کامپوزیت دندان چیست؟

 • از معایب ونیرهای کامپوزیت دندان این است که مواد آن ها ضعیف تر از چینی هستند. درنتیجه ممکن است در موارد نادری خرد شوند.
 • یکی دیگر از معایب ونیرهای کامپوزیت دندان این است که نسبت به ونیرهای چینی باید به دفعات بیشتری تعویض یا تعمیر شوند.

روش کار ترمیم دندان با ونیرکامپوزیت ها چگونه است؟

دندانپزشک شما این فرآیند را با تمیز کردن کامل دندان های شما و آماده سازی آنها برای استفاده آغاز می کند.هم چنین ممکن است مجبور شود یک لایه نازک از مینای دندان شما را بردارد تا به چسبیدن مواد به دندان کمک کند. گاهی اوقات، در صورت نیاز به تغییرات جزئی در شکل یا رنگ، نیازی به بریدن دندان های شما نیست.پس از آن، بسته به اینکه ونیر مستقیم یا غیرمستقیم می گیرید، روند کمی متفاوت خواهد بود.

فرایند روکش ونیرکامپوزیت مستقیم

قبل از استفاده از روکش مستقیم، دندانپزشک مینای دندان شما را برای کمک به چسبندگی حک می کند.سپس یک چسب برای کمک به چسبیدن مواد رزین کامپوزیت به دندان‌های شما اعمال می‌کنند. در نهایت، لایه های بسیار نازکی از مواد کامپوزیت به سطح دندان شما اضافه می شود.دندانپزشک لایه های رزین کامپوزیت را با نور “درمان” یا به سرعت سفت می کند.شما و دندانپزشکتان می توانید سایه یا رنگی را که می خواهید برای روکش های خود انتخاب کنید. دندانپزشک شما می تواند رنگ های رزین کامپوزیت را مخلوط کند تا روکش های شما طبیعی به نظر برسد.

فرایند روکش های ونیرکامپوزیت غیرمستقیم

پس از اینکه دندانپزشک دندان های شما را آماده کرد. قالبی از دندان های شما را می گیرد.روکش های غیر مستقیم در خارج از دهان شما ساخته می شوند. زمانی که روکش های غیرمستقیم آماده شدند. دندانپزشک آنها را با اچ کردن دندان ها و سپس اعمال نوعی چسب بر روی دندان های شما اعمال می کند. این چسب یا عامل باندینگ به ماندن روکش ها در جای خود کمک می کند.سپس ونیرهای کامپوزیت را روی دندان‌های شما قرار می‌دهند. آنها از نور برای سفت شدن چسب و چسباندن روکش ها به دندان استفاده می کنند. پس از آن، دندانپزشک لبه های سرگردان را تمیز می کند و همه چیز را صیقل می دهد.

چه کسانی می توانند ونیردندان انجام دهند؟

ونیرهای کامپوزیت دندان می توانند عیوب دندان را بپوشانند و لبخندی یکنواخت و درخشان به شما بدهند.عیوب می تواند شامل دندان هایی باشد که کج یا بد شکل، بریده شده، لکه دار شده اند.هم چنین یک پوشش مناسب برای فرسایش مینای دندان هاست.

ماندگاری ونیرکامپوزیت دندان چقدر است؟

امروزه ماندگاری ونیرکامپوزیت دندان نسبت به گذشته بسیاربیشتر است. آنها می توانند به طور متوسط ​​5 تا 7 سال دوام بیاورند.پس از آن، به یک مجموعه روکش جایگزین نیاز دارید. البته شما می توانید با مراقبت خوب از ونیرکامپوزیت های دندان خود، عمر آنها را افزایش دهید.

توصیه های مهم برای ماندگاری بیشتر ونیر کامپوزیت

 • مسواک زدن منظم با یک خمیر دندان غیر ساینده را انجام دهید.
 • از هرگونه تمایل به جویدن یخ و سایر اجسام سخت با دندان های جلویی خود خودداری کنید.
 • برخی از دندانپزشکان نیز توصیه می کنند که مراقب نوشیدنی هایی مانند قهوه یا چای باشید که ممکن است روکش های جدید شما را لکه دار کنند.

آیا می توان ونیر کامپوزیت های دندان را برداشت؟

ونیرهای کامپوزیت را می توان به راحتی با افزودن مواد کامپوزیت جدید جدا، تعمیر یا جایگزین کرد.

هزینه ونیر کامپوزیت دندان درتهران چقدر است؟

هزینه عامل مهمی است که باید در نظر بگیرید. روکش ها ارزان نیستند.استفاده از روکش یک فرآیند زمان بر است.زیرا شما می خواهید مواد با کیفیت بالا و کار با کیفیت بالا ارائه شود.اگرچه هزینه ونیر کامپوزیت دندان درتهران نسبت به لمینت کمتراست. اما هزینه ونیر کامپوزیت دندان هنوز هم می توانند گران باشند.هزینه ونیرکامپوزیت های دندان بسته به محل زندگی شما، محل انجام کارهای دندانپزشکی و تعداد ونیرهای مورد نیاز شما متفاوت خواهد بود.

توجه کنید که بیمه اغلب رویه های دندانپزشکی زیبایی را پوشش نمی دهد.با این حال، اگر دندان شما آسیب دیده باشد. بیمه شما ممکن است بخشی یا تمام هزینه را پوشش دهد.اگر نه، با یک دندانپزشک در مورد تنظیم یک برنامه پرداخت صحبت کنید. حتی ممکن است برای استفاده همزمان تعداد معینی روکش از تخفیف برخوردار شوید.

روکش چینی بهتراست یا ونیرکامپوزیت های دندان ؟

انواع روکش‌های دندان ونیر کامپوزیت بخشی از دندان‌های شما را می‌پوشانند. اما در واقع با روکش‌هایی که ضخیم‌تر هستند و کل دندان (پشت و جلو ) را می‌پوشانند، متفاوت هستند. روکش های دندان همچنین به تراش بیشتر دندان نیاز دارند که ممکن است با ونیرکامپوزیت به آن نیاز نداشته باشید.

 • اگر دندان‌های شما شکل نسبتا خوبی دارند و فقط می‌خواهید ظاهر آن‌ها از جمله شکل یا رنگ آن‌ها را تغییر دهید، روکش‌های ونیرکامپوزیت می‌توانند انتخاب خوبی باشند.
 • روکش های ضخیم معمولا فقط برای دندان هایی استفاده می شود که آسیب بیشتری دیده اند. به عنوان مثال، اگر دندان شکسته ای دارید یا نیاز به کانال ریشه دارید، راه حل بهتری می باشد.

کلام اخر

دراین مقاله همه چیز درباره ونیر کامپوزیت و کاربرد آن را گفتیم. اگر نسبت به لبخند خود هوشیار شده اید، روکش دندان می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. آنها اساسا یک راه حل نیمه دائمی برای دندان های ناقص هستند.از آنجایی که روکش ها – حتی روکش های کامپوزیت  نسبتاً گران هستند، قبل از تصمیم گیری، برای بررسی گزینه های خود و مزایا و معایب هر یک وقت بگذارید. در مورد بهترین انتخاب نیز با دندانپزشک صحبت کنید.کلینیک دندانپزشکی ساتینا درخدمت شماست.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

3 دیدگاه در همه چیز درباره ونیر کامپوزیت و کاربرد آن

 1. پینگ بک: هاشمی فرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما