جراحی ریشه دندان عفونی چگونه انجام می شود؟

جراحی ریشه دندان عفونی چگونه انجام می شود

جراحی ریشه دندان عفونی یک روش دندانپزشکی است که برای درمان عفونت در مرکز دندانپزشکی استفاده می شود.درمان ریشه دردناک نیست و می تواند دندانی را که در غیر این صورت باید به طور کامل برداشته شود نجات دهد. با ما همراه باشید تا درباره این روش رایج و همچنین خطرات جراحی کانال ریشه دندان بیشتر بدانید.زیرا برای همه سوال است که جراحی ریشه دندان عفونی چگونه انجام می شود؟

جراحی ریشه دندان عفونی چگونه انجام می شود

جراحی کانال ریشه دندان اسیب دیده چیست؟

جراحی کانال ریشه دندان اسیب دیده یک روش دندانپزشکی است که شامل برداشتن مرکز نرم دندان یعنی پالپ است. پالپ از اعصاب، بافت همبند و عروق خونی تشکیل شده است که به رشد دندان کمک می کند.زمانی که بخش داخلی دندان دچار عفونت و التهاب شود، جراحی کانال ریشه انجام می شود. در اکثر موارد، دندانپزشک زمانی که شما تحت بی حسی موضعی هستید، کانال ریشه را انجام می دهد.

چه زمانی به جراحی ریشه دندان عفونی نیاز است؟

کانال ریشه زمانی انجام می‌شود که بخش داخلی نرم دندان که پالپ نامیده می‌شود، آسیب دیده یا ملتهب یا عفونی شود.تاج دندان می تواند دست نخورده باقی بماند حتی اگر پالپ مرده باشد. برداشتن پالپ آسیب دیده یا عفونی بهترین راه برای حفظ ساختار دندان است.عفونت در مرکز دندان (کانال ریشه) توسط باکتری هایی ایجاد می شود که در دهان زندگی می کنند و به دندان حمله می کنند. با جراحی ریشه دندان شکسته، دندان های خود را نجات دهید.

دلیل آسیب به پالپ دندان:

 • پوسیدگی دندان
 • پر کردن حفره ها
 • آسیب به دندان ها در نتیجه ضربه، مانند زمین خوردن
 • ضعیف شدن دندان هنگام انجام چند روش دندان پزشکی

رایج ترین علائم عفونت دندان چیست؟

شایع ترین علائم پالپ آسیب دیده شامل درد در دندان و تورم و احساس گرما در لثه است.اما دربرخی موارد ممکن است:

 • درد هنگام خوردن یا نوشیدن غذا و نوشیدنی سرد یا گرم
 • درد هنگام گاز گرفتن یا جویدن
 • لق شدن دندان
 • تورم لثه در نزدیکی دندان آسیب دیده
 • حساسیت مداوم دربرابر گرما و سرما
 • درد هنگام اعمال فشار
 • ترشح چرک از دندان آسیب دیده
 • گونه یا فک متورم

درمان جراحی ریشه دندان عفونتی زمانی لازم است که اشعه ایکس دندان نشان دهد که پالپ در اثر عفونت باکتریایی آسیب دیده است.اگر پالپ توسط باکتری آلوده شود، ممکن است ملتهب شود و به باکتری اجازه تکثیر و گسترش دهد. دندانپزشک شما دندان دردناک را معاینه می کند و برای تایید تشخیص از اشعه ایکس عکس می گیرد. دندانپزشک شما ممکن است شما را به یک متخصص ریشه ارجاع دهد اگر فکر کند که شما نیاز به کانال ریشه دارید.کلینیک دندانپزشکی ساتینا،یک کلینیک دندان پزشکی خوب در شرق تهران با ارائه خدمات درمانی دندان در خدمت شماست.

مزایای جراحی ریشه دندان عفونی چیست؟

انتخاب جراحی ریشه دندان عفونتی فواید متعددی دارد. مزایای جراحی ریشه دندان عفونی می تواند:

 • از گسترش عفونت به دندان های دیگر جلوگیری کنید.
 • علائم مرتبط با دندان عفونی را کاهش دهید.
 • خطر آسیب به استخوان فک را کاهش دهید.
 • از بین بردن نیاز به کشیدن دندان.

جراحی ریشه دندان عفونی چگونه انجام می شود ؟ آیا کانال ریشه دندان درد دارد؟

درمان ریشه دندان شکسته در مطب دندانپزشکی انجام می شود. وقتی برای قرار خود می‌رسید، یک تکنسین شما را تا اتاق درمان همراهی می‌کند، به شما کمک می‌کند روی یک صندلی قرار بگیرید، و یک پیش‌بند دور گردنتان قرار می‌دهد تا لباس‌هایتان را از لکه‌ها محافظت کند.اما جراحی کانال ریشه دندان چگونه انجام می شود؟ درمان ریشه دندان شکسته شامل 5مرحله است:

مرحله 1: بی حس کننده موضعی

دندانپزشک مقدار کمی داروی بی حس کننده را روی لثه شما در نزدیکی دندان آسیب دیده قرار می دهد. پس از اثرگذاری، یک بی حس کننده موضعی به لثه های شما تزریق می شود.

مرحله 2: برداشتن پالپ

هنگامی که دندان شما بی حس است، متخصص دندانپزشک  یک سوراخ کوچک در بالای دندان ایجاد می کند. هنگامی که پالپ عفونی یا آسیب دیده در معرض دید قرار گرفت، متخصص با استفاده از ابزارهای خاصی به نام فایل، آن را با دقت خارج می کند. آنها مخصوصاً مراقب تمیز کردن تمام مسیرها (کانال) دندان شما خواهند بود.

مرحله 3: آنتی بیوتیک ها

هنگامی که پالپ برداشته شد، دندانپزشک ممکن است محل را با یک آنتی بیوتیک موضعی بپوشاند. برای اینکه اطمینان حاصل شود که عفونت از بین رفته است و از عفونت مجدد جلوگیری می کند. هنگامی که کانال ها تمیز و ضد عفونی شدند، دندانپزشک دندان را با یک خمیر سیلر و مواد لاستیکی مانند به نام گوتاپرکا پر و مهر و موم می کند. آنها همچنین ممکن است برای شما آنتی بیوتیک خوراکی تجویز کنند.

مرحله 4: پر کردن موقت

دندانپزشک با پر کردن دهانه کوچک بالای دندان با یک ماده نرم و موقت، عمل را به پایان می‌رساند. این درزگیر به جلوگیری از آسیب دیدن کانال ها توسط بزاق کمک می کند.

مرحله5: ترمیم دائمی دندان

در بیشتر موارد، برای محافظت از دندان درمان شده  به روکش دندان نیاز دارید. تاج های دندان  به صورت سفارشی ساخته می شوند و ساخت آن معمولاً دو تا سه هفته طول می کشد. وقتی تاج شما آماده شد، پرکننده موقت برداشته شده و تاج دائمی قرار می گیرد. تاج دندان مصنوعی است که می تواند از چینی یا طلا ساخته شود. مزیت تاج ظاهر واقعی آن است .ممکن است چندین هفته طول بکشد تا به احساس دندان بعد از عمل عادت کنید. این طبیعی است و جای نگرانی نیست.

خطرات جراحی ریشه دندان

عمل جراحی کانال ریشه دندان عفونی چقدر طول می کشد؟

میانگین زمان درمان ریشه دندان اسیب دیده 30 تا 60 دقیقه است. موارد پیچیده تر ممکن است حدود 90 دقیقه طول بکشد. یک کانال ریشه معمولاً برای تکمیل نیاز به یک یا دو جلسه دارد. بسته به میزان عفونت در دندان شما، درمان ریشه ممکن است به یک یا دو نوبت نیاز داشته باشد.

ماندگاری نتایج کانال ریشه دندان چقدر است؟

مانند تمام روش های دندانپزشکی، نتایج تضمین نمی شود. با این حال، زمانی که درمان ریشه به درستی انجام شود، نتایج می‌تواند برای مدت طولانی باقی بماند – حتی بقیه عمر.

آیا جراحی کانال ریشه دندان دردناک است؟ آیا کانال ریشه دندان درد دارد؟

خیر، کانال‌های ریشه معمولاً بدون درد هستند زیرا اکنون دندانپزشکان قبل از عمل از بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن دندان و نواحی اطراف آن استفاده می‌کنند. بنابراین، در طول عمل نباید هیچ دردی احساس کنید. با این حال، درد و ناراحتی خفیف برای چند روز پس از انجام کانال ریشه طبیعی است.درک این نکته مهم است که کانال های ریشه دردناک نیستند و نباید از ترس از درد از این روش اجتناب کنید. در واقع، اکثر افرادی که نیاز به عمل ریشه دارند، کسانی هستند که از قبل درد دارند و عمل کانال ریشه در واقع به کاهش ناراحتی آنها کمک می کند.

عوارض جانبی جراحی ریشه دندان چیست؟

عوارض جانبی جراحی ریشه دندان شامل:

 • درد یا فشار شدید که بیش از چند روز طول بکشد.
 • تورم قابل مشاهده در داخل یا خارج دهان شما.
 • واکنش آلرژیک به دارو (بثورات پوستی، کهیر یا خارش)
 • گاز شما ناهموار به نظر می رسد.
 • تاج یا پرکننده موقت، اگر در جای خود قرار داده شود، بیرون می‌آید.

خطرات جراحی ریشه دندان چیست؟ ایا جراحی کانال ریشه دندان خطر دارد؟

 • یک کانال ریشه برای نجات دندان شما انجام می شود. با این حال، گاهی اوقات آسیب خیلی عمیق است یا مینای دندان آنقدر ضعیف است که نمی تواند در مقابل این عمل مقاومت کند. این عوامل می توانند منجر به از دست دادن دندان شوند.
 • خطر دیگر ایجاد آبسه در ریشه دندان است. اگر مقداری از مواد عفونی پشت دندان باقی بماند یا آنتی‌بیوتیک‌ها مؤثر نباشند، این اتفاق رخ می دهد.

اگر در مورد کانال ریشه نگران هستید. می توانید با دندانپزشک خود در مورد کشیدن دندان صحبت کنید. این شامل قرار دادن یک پروتز جزئی، پل یا ایمپلنت به جای دندان آسیب دیده است.کلینیک دندانپزشکی ساتینا، بهترین دندان پزشکی شرق تهران  با مشاوره رایگان در خدمت شماست.

مراقبت های بعداز جراحی ریشه دندان چیست؟

مهم است که در هنگام بهبودی پس از درمان ریشه از دندان های خود مراقبت کنید. کانال ریشه یک روش ترمیمی در نظر گرفته می شود. اکثر افرادی که تحت این روش قرار می گیرند می توانند تا پایان عمر از نتایج مثبت آن لذت ببرند. با این حال، مدت زمان ماندگاری نتایج بستگی به نحوه مراقبت از دندان های خود دارد.همانطور که بقیه دندان های شما به عادات بهداشت دهان و دندان بستگی دارد، دندان ترمیم شده شما نیز به مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن نیاز دارد. مراقبت های بعداز جراحی کانال ریشه دندان شامل:

 • استفاده روزانه از مسواک و نخ دندان
 • نخوردن غذاهای سفت
 • تمیز نگه داشتن دندان ها
 • نخوردن غذایی با شیرین زیاد
 • اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید

هزینه جراحی ریشه دندان چقدر است؟

هزینه جراحی ریشه دندان بستگی به عمق مشکل دارد. هم چنین مهم است که بعداز جراحی شما از تاج دندان استفاده می کنید یا خیر.هم چنین به این که جراحی ریشه دندان عفونی چگونه انجام می شود. در نتیجه مجموعه ای از عوامل وجوددارند که تعیین می کنند هزینه جراحی ریشه دندان چقدر است.کلینیک دندانپزشکی ساتینا، بهترین کلینیک دندانپزشکی شرق تهران در خدمت شماست. برای اطلاع از هزینه ها می توانید باما تماس بگیرید.

آیا کانال های ریشه ایمن هستند؟

کانال های ریشه ای ایمن و موثر در نظر گرفته می شوند. این روش دارای نرخ موفقیت چشمگیر تا 98٪ است.

زمان بهبودی ریشه دندان عفونتی چقدر طول می کشد؟

به طور معمول، زمان بهبودی کانال ریشه کمتر از یک هفته طول می کشد. ناراحتی خفیف ممکن است برای چند روز وجود داشته باشد، اما می توان آن را با دارو کنترل کرد. اگر درد یا ناراحتی شدید دارید که بیش از یک هفته طول می کشد، با پزشک خود تماس بگیرید.کلینیک دندانپزشکی ساتینا بهترین دندانپزشکی شرق تهران با مشاوره  ایگان اینجاست. برای رزرو نوبت و معاینه رایگان تماس بگیرید.

دراین مقاله درباره ریشه دندان و اینکه جراحی ریشه دندان عفونی چگونه انجام می شود، توضیح دادیم. امیدوارم برای خوانندگان مفید باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

2 دیدگاه در جراحی ریشه دندان عفونی چگونه انجام می شود؟

 1. پینگ بک: امینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما