بــــه زیــبــایــی خــود احــتــرام بــگــذاریـد

RECPECT YOUR BEAUTY

کامپوزیت دندان

اگر به مطب های دندانپزشکی مراجعه کرده باشید یا اقدامات درمانی دندانی روی دندان های شما انجام شده باشد، نام کامپوزیت را حتما شنیده اید. کامپوزیت ها مواد مصنوعی هستند که به اصطلاح به آن ها رزین گفته می شود. کامپوزیت ها برای استحکام یا جهت چسباندن استفاده می شود. رزین های کامپوزیت دندانی ویژگی های خاص و مناسبی دارند که با بافت دندان ها سازگار هستند.این مواد حالت خمیری داشته و طیف رنگی مناسب برای انواع دندان ها دارند.

کامپوزیت و آمالگام:

تا مدت ها برای ترمیم دندان ها از آمالگام (اگه متن در مورد آمالگام موجوده لینک داده بشه) استفاده می شد، اما آمالگام برای پر کردن حفره های کوچک به علت ویژگی های این ماده، موثر نبود. کامپوزیت به دلیل داشتن ویژگی های میکرومکانیکی برای پر کردن حفره های کوچک مناسب است، همچنین ظاهر خوبی برای دندان ایجاد می کنندو به راحتی هم قابل شکل دهی هستند. و یکی از مهم ترین ویژیگی های آن ها همرنگ بودن با دندان شماست. هزینه های کامپوزیت بیشتر از آمالگام است و همیشه به خاطر داشته باشید که هیچ پرکردگی دندان برای همیشه نیست.

نمونه کارهای کامپوزیت ساتینا

.

.

.

.

.

.

برای رزرو نوبت باما تماس بگیرید ۰۲۱۷۷۷۲۲۶۱۶_۰۲۱۷۷۷۲۲۶۶۷

کامپوزیت های آماده مصرف:

دندان های شکسته، آسیب دیده، خراب، فواصل دندانی، تغییر رنگ دندان ها و …. عواملی هستند که شاید شما را مجبور کنند که آنطور میخواهید لبخند نزنید و حتی ممکن است اعتماد به نفس شما را تحت تاثیر قرار دهد.

موارد مصرف کامپوزیت:

 • ترمیم دندان های پوسیده
 • ترمیم دندان های شکسته
 • پنهان کردن تغییر رنگ یا لکه های دندانی
 • رفع شکستگی
 • محافظت از قسمت های در معرض آسیب
 • بستن فواصل دندانی
 • جایگزین آمالگام در پر کردن دندان ها
 • چسب براکت ارتودنسی

باندینگ کامپوزیت روی یک دندان بین 30 تا 60 دقیقه طول میکشد و بسته به شرایط بیمار و نوع کاری که قراراست انجام شود، دندانپزشک می تواند بدون بی حسی هم با کامپوزیت روی دندان های شما کار کند.

مدت دوام کامپوزیت

کامپوزیت ها به طور متوسط، حداقل 5 سال دوام دارند اما بستگی به نوع مواد و مهارت دندانپزشک تا 15 سال هم عمر میکنند. درست است که کامپوزیت ها مواد شیمیایی سختی هستند اما این مواده به سختی دندان های طبیعی شما نیست و ممکن است فرسوده شود یا بشکند. برخی عادات غذایی نا سالم و سبک زندگی شما و مهم تر از همه بهداشت دهان و دندان شما می تواند این طول عمر را چندین برابر افزایش دهد. در ادامه با مواردی که روی مدت زمان ماندگاری کامپوزیت تاثیر گذار هستند بیشتر آشنا می شوید.

عوامل موثر در ماندگاری و طول عمر کامپوزیت

محل باندینگ دندان:  باندینگ پشت دندان ها یا روی دندان های کناری شما احتمالا بیشتر از باندینگ کامپوزیت روی دندان های جلویی شما دوام می آورد. به این دلیل که دندان های جلویی بیشتر در معرض آسیب قرار دارند و امکان تغییر رنگ آن ها هم بیشتر است.

نوع و مقدار کامپوزیت: کاملا طبیعی است که هرچه کیفیت رزین بهتر باشد، ماندگاری آن هم بیشتر خواهد بود. اما استفاده از میزان بیشتری کامپوزیت الزاما به معنی ماندگاری بیشتر نیست. میزان استفاده از کامپوزیت بستگی به عوامل مختلفی دارد که در این مورد بهتر است به دندانپزشک خود اعتماد کنید

سلامت و استحکام دندان: دندان های قوی و سالم می توانند برای مدت طولانی تری باندینگ را حفظ کنند، اگر دندان های شما ضعیف هستند ممکن است کامپوزیت نتواند به خوبی متصل شود و یا از دندان جدا شده و بشکند.

سبک زندگی و مراقبت از دندان ها: مراقبت نکردن از دندان ها، مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های مضر برای سلامتی دندان ها و عاداتی مانند جویدن ناخن، شکستن اجسام سخت با دندان و دندان قروچه می تواند باعث افزایش احتمال اسیب پذیری کامپوزیت ها شود.

رضایت زیبا جویان کلینیک ساتینا

user
سلام من اومدم کلینیک برای انجام کامپوزیت ونیر تو یک روز کارم انجام شد و برخورد کادر واقعا خوب بود
مرجان اشتری

گالری زیبایی ساتینا

چگونه عمر باندنیگ کامپوزیت دندان های خود را بیشتر کنیم؟

اکثر مواردی که باعث عمر طولانی تر کامپوزیت ها می شود تحت کنترل شماست. برای اطمینان از دوام بیشتر از ده سال می توانید مراحل زیر را انجام دهید:

دوبار در روز مسواک بزنید. با مسواک زدن منظم می توانید تا حد امکان مطمئن شوید که مواد غذایی به دندان های شما آسیب نمیزند. برای مسواک زدن حتما از خمیردندان های غیرساینده حاوی فلوراید و برس های نرم استفاده کنید و در این مورد حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید.

از تکنیک های صحیح نخ دندان کشیدن برای دندان های خودتان استفاده کنید. استفاده نادرست از نخ دندان باعث آسیب رساندن به دندان و کامپوزیت ها می شود.

مراجعه به دندانپزشک و معاینات منظم دندانپزشکی به طور مستقیم به افزایش عمر اتصال کامپوزیت های شما کمک می کند. در معاینات، اگر مشکلی برای باندینگ های شما در حال رخ دادن است، دندانپزشک به راحتی آن ها را تشخیص میدهد و اقدامات لازم برای جلوگیری از آسیب بیشتر را انجام می دهد.

از جویدن مواد سفت مانند آبنبات، یخ، ناخن و … خودداری کنید. جویدن مواد سخت باعث ایجاد فشار زیادی روی دندان های ترمیم شده با کامپوزیت می شود و می تواند باعث شکستگی خود دندان یا قسمت های باند شده با کامپوزیت گردد.

قوه، چای، ادویجات زیاد و … مواردی هستند که احتمال لک شدن دندان های شما را بیشتر می کند و کامپوزیت ها هم از این امر مستثنی نیستند. اگر نمی توانید از مصرف این خوراکی ها پرهیز کنید حتما بعد از مصرف دهان خود را بشویید تا باعث ایجاد لک در دندان های شما و کامپوزیت ها نشود.

کشیدن سیگار و قلیان هم تاثیر بسیار نا مطلوبی بر روی دندان های شما و همچنین دندان های باند شده شما دارند.

چه سوالی ذهنتون رو درگیر کرده؟

آیا کامپوزیت درد دارد؟

کامپوزیت یک ماده خمیری مانند است که هرگز به خودی خود باعث درد نخواهد شد. اما بعد از ترمیم های کامپوزیتی بهتر است موارد زیر را رعایت کنید و حتما از دندانپزشک خود برای اقدامات مراقبتی سوال کنید.

 • پس از استفاده از کامپوزیت برای ترمیم دندان های خود، تا چند ساعت از خوردن نوشیدنی های گرم خودداری کنید.
 • در صورت استفاده از بی حسی بر روی دندان های شما، تا زمانی که بی حسی از بین نرفته است از جویدن خودداری کنید.
 • در صورت احساس درد از مسکن های مورد تایید دندانپزشک خود استفاده کنید.
استفاده از کامپوزیت چه مزایایی دارد؟
 • زیبایی شناسی
 • حفظ ساختار دندان
 • طول عمر خوب
 • قابلیت شکل دهی و ترمیم
 • موارد استفاده گسترده
معایب استفاده از کامپوزیت چیست؟
 • زمان بیشتری نسبت به سایر مواد ترمیمی نیاز است
 • رعایت بهداشت دهان و دندان مورد نیاز است
 • در صورت عدم مهارت دندانپزشک، خطر پوسیدگی ثانویه دارد
آیا کامپوزیت های دندانی سمی هستند؟

اجزای موجود در رزین کامپوزیت به دلیل جویدن، اثر بزاق دهانی، نوشیدنی های گرم و …. می توانند از رزین خارج شده و به بدن شما نفوذ کند. در گذشته کامپوزیت های دندانی سمی بودند اما در طول سال تولیدکنندگان کامپوزیت، مواد سمی را از کامپوزیت ها حذف کردند. اگر دندانپزشک از کامپوزیت های با کیفیت برای شما استفاده کند هیچ ماده سمی وارد بدن شما نخواهد شد.

آیا کامپوزیت دندان باعث التهاب لثه می شود؟

کامپوزیت ها هیچ گاه به تنهایی نمیتوانند باعث التهاب لثه شوند چراکه التهاب لثه حین یا بعد از اقدامات دندانپزشکی متاثر از عوامل مختلفی است. تخصص و مهارت دندانپزشک و همچنین نوع کامپوزیت در عدم ایجاد التهاب لثه نقش اساسی دارد.

مجله کامپوزیت ساتینا کلینیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *