مهمترین تفاوت های لمینت دندان و ونیر کامپوزیت چیست

مهمترین تفاوت های لمینت دندان و ونیر کامپوزیت

لبخند زیبا یکی از مولفه های اصلی زیبایی است. ظاهر دندان های شما تاثیر قابل توجهی بر عزت نفس و اعتماد به نفس شما دارد. در عین حال، شما را جذاب تر و جوان تر می کند. اگر در لبخند زدن به دلیل فضای ناهموار بین دندان‌هایتان احساس راحتی نمی‌کنید، به لطف دندانپزشکی زیبایی مدرن، می توانید از لبخندی زیبا در حین احوالپرسی با افراد دیگر لذت ببرید.کامپوزیت ونیر و لمینت دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی است که از طریق آن می توانید از دندان های سفید مرواریدی و سالم لذت ببرید.دراین مقاله سعی داریم به مهمترین تفاوت های لمینت دندان و ونیر کامپوزیت بپردازیم.

تفاوت های ونیرکامپوزیت و لمینت دندان

کاربرد ونیرکامپوزیت و لمینت دندان چیست؟

قبل از اینکه به تفاوت لمینت و ونیر کامپوزیت بپردازیم. باید گفت که این موارد در ترمیم دندان بسیار موثر هستند.موارد زیر به کاربرد ونیرکامپوزیت و لمینت دندان اشاره دارد:

 • دندان هایی که خیلی از هم فاصله دارند.
 • اصلاح دندان هایی که کج یا بد شکل هستند.
 • درترمیم دندان های شکسته نقش دارد.
 • دندان‌های لکه‌دار وقتی که درمان سفیدکننده دندان کارساز نیست.
 • دندان هایی که در اثر سایش کوتاه شده اند.

کاندیدای خوب برای ونیرکامپوزیت و لمینت سرامیکی دندانپزشکی

قبل از انتخاب نوع خاصی از ونیر، ابتدا باید دریابید که آیا کامپوزیت ونیر و لمینت دندان راه حل مناسبی برای شما هستند یا خیر. ونیرها برای هر دندانی مناسب نیستند. بنابراین، انتخاب مورد یک عامل بسیار مهم در موفقیت این تکنیک است.

دراین بخش از مقاله به تفاوت های ونیرکامپوزیت و لمینت دندان می پردازیم. هریک از این موارد دارای مزایا و معایبی هستند که توضیح می دهیم.

تفاوت های ونیرکامپوزیت و لمینت دندان چیست؟

تفاوت اصلی لمینت دندان و ونیر کامپوزیت هزینه است.

ونیرهای کامپوزیت مزایای زیادی نسبت به لمینت دارند که مهمترین آنها هزینه است. به طور متوسط، هزینه لمینت های سرامیکی دندان دو برابر گران تر از کامپوزیت ها هستند.این مسئله برای برخی افراد بسیار مهم است. این یکی از مهمترین تفاوت های لمینت دندان و ونیر کامپوزیت است.

تفاوت ونیرکامپوزیت و لمینت در مدت زمان درمان است.

ونیرهای کامپوزیت را اغلب می توان در یک جلسه تکمیل کرد. دندانپزشک شما دندان های شما را برای رزین آماده می کند.سپس روکش ها را مستقیماً روی جلوی دندان های شما قرار می دهد. سپس رزین با استفاده از نور شدید سخت می شود. در نهایت روکش های شما صیقلی می شوند.بنابراین روش کامپوزیت بسیار کمتر تهاجمی و به طور قابل توجهی سریعتر از لمینت چینی است.

روند لمینت طولانی‌تر است. زیرا ونیرهای شما باید در آزمایشگاه دندانپزشکی آماده شوند و قبل از قرار بعدی به دندانپزشک شما تحویل داده شوند. قبل از نصب ونیرهای لمینت ، دندان های شما نیز به آمادگی بیشتری نیاز دارند. یکی دیگر از مهم ترین تفاوتهای لمینت دندان و ونیر کامپوزیت مدت زمان درمان است.

برگشت پذیری، ازدیگر تفاوتهای لمینت دندان و ونیر کامپوزیت است.

مسلماً بزرگترین مزیتی که ونیرهای کامپوزیت نسبت به پرسلن (لمینت سرامیکی دندان)دارند برگشت پذیری است. لمینت نیاز به تغییر شکل دندان های طبیعی شما دارد تا روی روکش قرار بگیرد.درحالیکه ونیر های کامپوزیت برگشت پذیزند.این از مهمترین تفاوت های لمینت و ونیر کامپوزیت دندان است.

دوام مهمترین تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت دندان است.

اگرچه ونیرهای کامپوزیت دارای چندین مزیت هستند. اما یک تفاوت مهم وجود دارد که نمی توانند با لمینت رقابت کنند: دوام. این مهمترین تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت دندان می باشدلمینت ماده ای بسیار قوی تر از رزین کامپوزیت است (حتی با بهبود مواد رزین در طول سال ها).لمینت های سرامیکی دندان به طور متوسط ​​10 تا 15 سال دوام می آورند. اگرچه زمانی که بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت می کنید و دستورالعمل های دندانپزشک خود را دنبال می کنید، می توانند حتی برای مدت طولانی تری دوام بیاورند. اما ونیرهای کامپوزیت تقریباً نصف طول عمرآن ها دارند، معمولاً 5 تا 7 سال.

اگر به فکر قرار دادن ونیر هستید، مهم است که این معامله را در نظر بگیرید. یعنی در حالی که کامپوزیت ها ممکن است نصف پرسلن قیمت داشته باشند، فقط نیمی از آن عمر می کنند. بنابراین کدام ارزش بهتر است؟

اکثر دندانپزشکان موافقند که لمینت ها طبیعی ترین و شبیه ترین زیبایی دندان را ارائه می دهند. لمینت دارای کیفیت شفافی است که کاملاً شبیه مینای دندان است. همچنین به دلیل استحکام مواد و لعابی که پس از درمان اعمال می شود، در برابر لک و بریدگی بسیار مقاوم است. از سوی دیگر، ونیرهای کامپوزیت متخلخل‌تر هستند و بنابراین مستعد لک هستند. به این معنی که ممکن است نیاز به تنظیم رژیم غذایی خود داشته باشید تا از برخی مواد غذایی لکه‌زا اجتناب کنید. کامپوزیت همچنین برای دستیابی به زیبایی دندان مانند باید پولیش شود.این تفاوت های لمینت دندان وکامپوزیت است که نباید ازآن غافل شد.

تفاوت های ونیرکامپوزیت و لمینت(مزایا و معایب ونیرکامپوزیت و لمینت دندان)

هر دو نوع روکش دارای مزایا و معایبی هستند. قبل از اینکه انتخاب کنید، باید مزایا و معایب ونیرکامپوزیت و لمینت دندان را به دقت بسنجید.در زیر به اختصار به تفاوتهای لمینت دندان و ونیر کامپوزیت می پردازیم.

مزایای ونیرهای کامپوزیت دندان

 • از مزایای ونیرهای کامپوزیت دندان هزینه کمترآن ها نسبت به روکش های چینی(لمینت) است.
 • اگر ونیر مستقیم باشد، فرآینددرمان کوتاه تر می شود.
 • می تواند بسیاری از مشکلات زیبایی از جمله بدشکل شدن دندان ها، تغییر رنگ و … را بپوشاند.

معایب ونیرهای کامپوزیت دندان

 • از معایب ونیرهای کامپوزیت دندان این است که مواد آن ها ضعیف تر از چینی هستند. درنتیجه ممکن است در موارد نادری خرد شوند.
 • یکی دیگر از معایب ونیرهای کامپوزیت دندان این است که نسبت به ونیرهای چینی باید به دفعات بیشتری تعویض یا تعمیر شوند.

مزایا لمینت دندان

 • از مزایا لمینت دندان ماندگاری بیشتری آن هاست. زیرا از مواد قوی تری ساخته می شوند.
 • تفاوت لمینت و ونیر کامپوزیت درساختن نیز می باشد. لمینت سفارشی ساخته می شوند و قالب دندان ها است.
 • یکی دیگر از مزایا لمینت دندان این است که ظاهر طبیعی تری را فراهم می کند.
 • می‌تواند دندان‌های تیره‌تر یا دندان‌های نادرست‌تر را نسبت به ونیرهای کامپوزیت رفع کند.

معایب لمینت سرامیکی دندان

 • تفاوت های اصلی لمینت و کامپوزیت دندان این است که گران ترین نوع روکش ها هستند.
 • فرآیند درخواست به بیش از یک مراجعه نیاز دارد.
 • لمینت دندان ممکن است بیافتند و نیاز به چسباندن مجدد روی دندان های شما داشته باشند.

چه زمانی ونیر کامپوزیت و لمینت دندان گزینه خوبی نیستند؟

در برخی موقعیت ها، دندان ها یا افراد خاصی کاندیدای مناسبی برای روکش های دندانی نیستند. این ممکن است شامل:

 • دندان هایی با پوسیدگی یا بیماری فعال لثه. این شرایط باید قبل از ساخت و چسباندن ونیرهای دندانی درمان شوند.
 • دندان های ضعیف شده اگر مقدار قابل توجهی از ساختار دندان از بین رفته باشد یا با یک پرکننده بزرگ جایگزین شده باشد. دندان ها به اندازه کافی قوی برای عملکرد روکش دندانی نخواهند بود. تاج های دندان در این مورد راه حل های مناسب تری دارند.
 • دندان های نامناسب شدید یا دندان های نامرتب، اوربایت و آندربایت. درمان ارتودنسی برای اصلاح این مشکلات پیچیده تر مورد نیاز است.
 • فشردن و ساییدن معمولی دندان ها می تواند به راحتی ونیرهای دندان را تراشه کند یا بشکند. دندان قروچه (همچنین به عنوان دندان قروچه شناخته می شود) باید قبل از شروع هر گونه قرار دادن ونیرهای دندانی درمان شود. نایتگاردهای دندانی ممکن است در برخی موارد راه حلی برای این امر باشند.

تفاوت لمینت و ونیر کامپوزیت

لمینت بهتراست یا ونیر کامپوزیت؟

هنگامی که متوجه شدید که ونیرکامپوزیت و لمینت دندان می تواند گزینه خوبی برای شما باشد. باید بر اساس تعدادی از عوامل مانند زمان، بودجه، نوع کار مورد نیاز و غیره در مورد ونیرهای چینی در مقابل کامپوزیت تصمیم بگیرید.به مهمترین تفاوت های لمینت دندان و ونیر کامپوزیت دقت کنید.

کدام روکش ها طبیعی تر به نظر می رسند؟

روکش های دندانی به گونه ای ساخته می شوند که تا حد امکان به دندان های طبیعی شما نزدیک شوند و در عین حال مشکلاتی را که می خواهید اصلاح کنند.با این حال، لمینت ها پوشش طبیعی تری دارند.زیرا مواد نور را به روشی بسیار مشابه با مینای دندان منعکس می کنند. ونیرهای کامپوزیت وقتی پولیش می شوند هنوز طبیعی به نظر می رسند.همانطور هم که پیش تر گفتیم این مورد از تفاوت های ونیرکامپوزیت و لمینت دندان به حساب می اید.

کدام یک برای مشکلات شدیدتر مناسب هستند؟

اگر دندان‌های شما به شدت لکه‌دار، آسیب دیده، نامرتب یا شکاف بزرگ‌تری دارند، ممکن است دندانپزشک لمینت دندان را به شما توصیه کند.ونیرهای کامپوزیت برای مشکلات خفیف تا متوسط ​​بهتر مناسب هستند. اگر مشکل شما برای درمان با ونیر خیلی شدید است، ممکن است دندانپزشک شما گزینه هایی مانند روکش یا درمان ارتودنسی را به جای آن توصیه کند.

کدام یک قوی تر هستند؟

اگر به تفاوتهای لمینت دندان و کامپوزیت دقت کرده باشیدجواب آسان است. لمینت ها بسیار قوی تر از ونیرکامپوزیتهای رزینی هستند. به این معنی که کمتر در معرض تراشه قرار دارند.با این حال، آنها را نمی توان مانند ونیرهای کامپوزیت تعمیر کرد. اگر لمینت دندان پرسلن آسیب ببیند، باید تعویض شود. این می تواند نسبتاً پرهزینه باشد.

کلام آخر

امیدوارم توانسته باشیم تفاوت های اصلی لمینت و کامپوزیت دندان رابگوییم تا بهره مند شوید. کلینیک ساتینا بهترین مرکز دندنپزشکی زیبایی تهران با مشاوره رایگان آما ه ارائه خدمات زیبایی یبه شما می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

4 دیدگاه در مهمترین تفاوت های لمینت دندان و ونیر کامپوزیت چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما