کامپوزیت دندان بهتر است یا بلیچینگ؟

طراحی لبخند

کامپوزیت یا بلیچینگ؟

ظاهر زیبایی دندان های قدامی به یکی از دغدغه های اصلی بیماران تبدیل شده است. دندان های جلویی با روش های مختلفی از جمله روکش، روکش مستقیم و غیرمستقیم، ترمیم های کامپوزیت رزین و بلیچینگ سفید می شود. برای دندانپزشکان مهم است که بدانند استفاده از چه روشی برای سفید کردن دندان ها بهتر است. روش های مختلفی برای بهبود ظاهر لبخند ایجاد شده است. یکی از رایج ترین روش ها استفاده از سفید کننده برای اصلاح رنگ و روشن تر کردن دندان ها است. در این مطلب قصد داریم بررسی کنیم که برای سفید کردن، کامپوزیت دندان بهتر است یا بلیچینگ؟

سفید کردن دندان

بلیچینگ

عوامل زیادی مانند فرم، موقعیت و رنگ دندان ها بر طراحی لبخند انسان تاثیر می گذارد. بلیچینگ محافظه کارانه ترین روش سفید کردن دندان است. در بلیچینگ دندان برای انتشار به مینا و عاج، عوامل اکسیژن دهنده مانند پراکسید هیدروژن استفاده می شود. برخی از مطالعات نشان داده اند که سدیم فلوراید موجود در مواد سفیدکننده، معدنی سازی مجدد مینا را از طریق افزایش کریستال های معدنی حاوی فلوراید بهبود می بخشد. استفاده از عوامل حساسیت زدای مختلف توسط بیماران به صورت ترکیبی با عامل سفید کننده یا به طور جداگانه قبل یا بعد از بلیچینگ ممکن است بر پیوند رزین به ساختار دندان تاثیر بگذارد.

بلیچینگ معمولی در مطب شامل استفاده از فرمولاسیون پراکسید هیدروژن با درصد بالا بر روی سطوح دندان است. این مواد به صورت شیمیایی یا توسط منبع نور فعال می شود. مزیت استفاده از نور توانایی آن ها در گرم کردن پراکسید هیدروژن است. در نتیجه این کار سرعت تجزیه اکسیژن را افزایش می دهد و در نهایت منجر به آزادسازی مولکول های حاوی لکه شده و سفید شدن دندان ها را در پی دارد.

بلیچینگ مزایایی از جمله در دسترس بودن مواد، هزینه کم، ایمنی بالا و عوارض کم دارد و به طور گسترده در درمان های زیبایی استفاده می شود.

بلیچینگ

بلیچینگ خانگی و کلینیکی

روش های بلیچینگ به دو دسته کلینیک و خانگی تقسیم می شوند. در روشی که در منزل انجام می شود، مواد توسط دندانپزشک تجویز شده و این مواد عمدتا حاوی پراکسید هیدروژن تا ده درصد و پراکسید کاربامید تا 16 درصد هستند. بیماران باید از امکانات و محدودیت‌های مرتبط با بلیچینگ و سایر روش‌های پیشنهادی، مانند کانتورینگ زیبایی، میکروابریژن، ماکرو ابریژن، ترمیم‌های کامپوزیت باند شده، روکش‌های کامپوزیت یا چینی، و روکش‌های تمام سرامیکی یا چینی ذوب شده به فلز، آگاه باشند.

تقریباً در تمام روش های سفید کردن دندان، انجام بلیچینگ قبل از هر درمان دیگری سودمند است زیرا  یک گزینه کم تهاجمی است و ممکن است نتایج به اندازه کافی خوشایند ارائه دهد و دیگر نیاز به درمان بیشتر نباشد و سایه روشن تر دندان ها اجازه دهد، انتخاب بهتری برای سایر روش ها ایجاد شود.

وقتی بلیچینگ کافی نیست

گاهی اوقات بلیچینگ موفقیت آمیز است اما بیمار هنوز از شکل دندان ها ناراضی است. در این موارد، بهتر است ابتدا بلیچینگ انجام شود، سپس به دنبال بازسازی زیبایی یا درمان ترمیمی شود.

 کامپوزیت برای سفید کردن دندان

ونیرهای کامپوزیت مدرن ظاهری طبیعی و زیبا ارائه میدهند که برای ساختار دندان مخرب نیست. این ماده رزینی با سایه طبیعی دندانی که قرار است روکش شود مطابقت دارد. ونیرهای کامپوزیت به صورت لایه لایه روی سطح دندان شما اعمال می شود. سپس توسط دندانپزشک در یک روش دندانپزشکی که غیر مزاحم و غیر مخرب است آن ها را در دهان شما شکل داده و ساختار آن را اصلاح می کند. سپس مواد رزین با استفاده از نور با شدت بالا سخت شده و صیقل داده می شود تا ظاهر طبیعی تری داشته باشد. در صورت نیاز لایه های بیشتری از کامپوزیت روی دندان قرار می گیرد تا از نظر زیبایی شناسی کارآمد تر شود.

ونیرهای کامپوزیت را می توان به دلایل مختلفی اعمال کرد اما بیشتر زمانی استفاده می شوند که دندانی بریده شده یا به نوعی آسیب دیده باشد. روکش لایه ای به عنوان پر کننده عمل می کند و شکاف ها را پر کرده و عیوب دندان آسیب دیده را اصلاح می کند. از ونیرهای کامپوزیت میتوان برای اصلاح دندان های انحرافی یا ناهماهنگی های جزئی در دندان های شما استفاده کرد و لبخندی کامل تر و صاف تر ارائه کرد.

ونیرهای کامپوزیت این روزها به لطف پیشرفت تکنولوژی و مواد مورد استفاده در ساخت آن ها دوام بیشتری دارند. به طور متوسط بین 5 تا 7 سال عمر می کنند. البته با دقت و مراقبت های بیشتر از دندان های خود این مدت تا 15 سال و بیشتر هم قابل افزایش است.

کامپوزیت ونیر

مزیت ونیر کامپوزیت

بارزترین مزیت ونیرهای کامپوزیت هزینه آن هاست به خصوص زمانی که آن را با گزینه های دیگری مانند ونیرهای چینی مقایسه کنید. ونیرهای پرسلن گاهی ممکن است بیش از دو برابر گران تر از ونیرهای کامپوزیت باشند که برای بسیاری از بیماران یک عامل تعیین کننده بسیار مهم است. در ونیرهای کامپوزیت درمان در همان روز انجام می شود و نیاز به قالب گیری و … نیست.

یکی دیگر از مزایای مهم ونیرهای کامپوزیت برگشت پذیری و قابلیت ترمیم است. حداقل کار آماده سازی برای درمان کامپوزیت ونیر دندان مورد نیاز است. بنابراین دندان های شما به هیچ وجه به طور دائمی تغییر نمی کند و یا آسیب نمی بیند.

ونیرهای کامپوزیت در واقع دندان های واقعی شما را سفید نمی کنند یا باعث تغییر رنگ آن ها نمی شوند. مواد رزین با رنگ طبیعی شما مطابقت دارد زیرا وظیفه اصلی این روکش ها رفع مشکلات زیبایی مانند نا مرتب بودن دندان ها، دندان های کج، دندان های تراشیده و سایر عیوب است.

ونیرهای کامپوزیت به مرور زمان تغییر رنگ داده و لکه دار می شوند. با توجه به مواد مدرن و پیشرفت های فناوری این موضوع نسبت به گذشته کمتر مشکل ایجاد میکند. البته به این نکته توجه کنید که رزین های کامپوزیت سریع تر از مینای طبیعی دندان شما لک نمی شود. بنابراین اگر ونیر کامپوزیت داشته باشید از بقیه دندان هایتان تیره تر نمی شود.

کامپوزیت دندان بهتر است یا بلیچینگ؟

در آخر باید گفت که هر کدام از روش های سفید کردن دندان ها مزایای و معایبی دارند که بسته به نوع دندان ها، هزینه و …. از هر کدام می توان استفاده کرد. نکته جالب توجه این است که معمولا از بلیچینگ قبل از تمام روش های سفید کردن دندان ها استفاده می شود. البته که استفاده از بلیچینگ سفیدی آنچنانی برای دندان های شما ندارد و همچنین قابلیت فرم دهی و طراحی لبخند را نیز نخواهد داشت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما