چند فاکتور مهم در انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

چند فاکتور مهم در انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

یکی از نگرانی هایی که بین بیمار و دندانپزشک مشترک است انتخاب رنگ مناسب برای ترمیم و یا روکش دندان می باشد. کامپوزیت ها در طیف رنگی وسیعی ساخته شده اند. انتخاب رنگ کامپوزیت برای هر بیمار متفاوت از بیمار دیگر است. برخلاف تصور رایج فقط یک سایه سفید وجود ندارد. هنگام انتخاب رنگ مناسب برای کامپوزیت تنوع زیادی وجود دارد. اگر کامپوزیت ها بیش از حد سفید باشند، لبخند شما غیرطبیعی به نظر می رسد و دیگر از نظر شناختی جذاب نیست.

دستیابی به یک رنگ عالی در کلینیک دندانپزشکی همیشه یک چالش بوده است. سه مورد در این زمینه نقش دارد، منبع نور، شی که همان دندان است و ناظر. این سه عامل در جنبه بصری نهایی اثر متقابل دارند. همین عوامل ممکن است ظاهر هماهنگ ترمیم ها با کامپوزیت ها را  تعیین کند یا خیر.

راهنمای سایه دندانی

عوامل تاثیر گذار بر روی انتخاب رنگ

درک و تجزیه و تحلیل خواص نوری دندان طبیعی مانند رنگ و شفافیت و تفاوت بین دندان های طبیعی و مواد ترمیمی در انتخاب دقیق سایه و استفاده مناسب از مواد ترمیمی برای دستیابی به موفقیت بالینی بسیار مهم است.

تعدادی از پارامترها بر شفافیت ترمیم های کامپوزیت تاثیر می گذارند مانند ضخامت، ذرات پر کننده و مات کننده ها و ترکیب ماتریس رزین، ارتباط بین رنگ و شفافیت رزین های کامپوزیت دندانی در دهه اخیر مورد توجه تحقیقات قرار گرفته است. نشان داده شده است که رنگ های رنگی تر کامپوزیت های رزین تجاری شفافیت کمتری دارند. اخیرا گزارش شده است که رنگ چندین رزین کامپوزیت زیبایی به طور قابل توجهای بر شفافیت آن ها تاثیر می گذارد به طوری که مرزهای بین دسته های سایه مشخص نبوده و بین رنگ های لعاب و بدنه همپوشانی هایی وجود دارد.

ترمیم های کامپوزیت به طور گسترده ای به عنوان یک ماده ترمیم کننده زیبایی در دندان های قدامی و خلفی استفاده می شود. رزین کامپوزیت باید رنگ و جلای خود را در طولانی مدت حفظ کند تا به عنوان یک ماده ترمیم کننده زیبایی در درازمدت عمل کند.

رنگ کامپوزیت ها باید ثبات کافی را داشته باشد. حفره دهانی یک محیط پویا در نظر گرفته می شود؛ به این معنی که با حضور مداوم میکرو فلور، بزاق، و مصرف مکرر مواد غذایی رنگی، این ثبات رنگ ممکن است به خطر بیفتد. در برخی موارد ویژگی ثبات رنگ کامپوزیت های دندان اغلب نسبت به استحکام و…. نادیده گرفته می شود.

 

برای جلوگیری از اشتباه در انتخاب رنگ کامپوزیت، دندانپزشکان موارد زیر را حتما در نظر می گیرند:

  • تست انتخاب رنگ را حتما در نور خنثی انجام میدهند
  • معمولا در شرایطی انتخاب رنگ انجام میدهند که روی لب و صورت آرایشی انجام نشده باشد
  • سریع رنگ را انتخاب میکنند و در صورتی شک بین گزینه های انتخابی همیشه گزینه اول را ترجیح میدهند. بعد از 5 تا 7 ثانیه چشم ها خسته می شوند و دیگر کیفیت انتخاب رنگ کاهش پیدا میکند
  • تست رنگ برای انتخاب رنگ مناسب برای کامپوزیت دندان، حتما این کار را قبل از آماده سازی دندان انجام میدهند زیرا رنگ دندان پس از هیدروژناسیون بیش از حد سفید می شود
  • اولین قدم این است که سایه پایه را از یک سوم وسط دندان انتخاب کنید. مقدار کمی از کامپوزیت را روی خود دندان قرار دهید و با نور خشک کنید.

انتخاب رنگ و سایه مناسب برای شما

از نکات زیر می توانید برای راهنمای انتخاب رنگ استفاده کنید:

  • از سفیدی چشم های خود الهام بگیرید. کامپوزیت های استفاده شده برای دندان های شما هرگز نباید از سفیدی چشمان شما، سفید تر باشد.
  • اگر رنگ پوست شما روشن است، رنگ کامپوزیت های شما هم باید از سفید ترین رنگ های موجود باشد. به این دلیل که دندان های افرادی با پوست روشن معمولا تضاد رنگی چندانی با رنگ پوست آن ها ندارد. برای سفید نشان دادن دندان ها، سایه روشن تر لازم است. هرچه پوست شما تیره تر است باید از سایه های تیره تر استفاده کنید چراکه سایه های سفید کننده غیر طبیعی جلوه خواهند کرد.
  • پیرامون لایه بندی رنگ کامپوزیت ها حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید. در این صورت روکش ها بیشتر شبیه دندان های طبیعی شما به نظر می رسند. جالب است بدانید که دندان های طبیعی در مرکز مات تر و به سمت لبه های خود شفاف هستند.

به طور کلی می توان گفت که پیوند علم و هنر در هنگام انتخاب سایه مناسب برای تاج، مینا و سایر قسمت های دندان بیمار بسیار رایج است. ترمیم ها باید با استفاده از علم دندانپزشکی عملکرد مناسبی داشته باشند و همچنین زیبا بوده و ظاهری طبیعی داشته باشند به طوری که از سایر دندان های بیمار غیرقابل تشخیص باشد.

تطبیق دقیق سایه برای ترمیم های همرنگ دندان های طبیعی بیمار، آسان نیست. سن بیمار، رنگ پوست و لب، وضعیت بیماری، عوارض جانبی دارو و رنگ عاج همگی بر روی تطابق سایه تاثیر گذارند.

عوامل مهم در انتخاب رنگ کامپوزیت

رایج ترین سیستم انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

رایج ترین سیستم انتخاب سایه، استفاده از راهنمای سایه زبانه ای است. راهنماهای سایه دار طیف گسترده ای از رنگ، شدت رنگ، اشباع رنگی را ارائه میکنند و بسیار هم مقرون به صرفه هستند. با این حال راهنماهای سایه سنتی معایبی هم دارند.

معایب راهنمای سایه سنتی عبارت اند از: ذهنیت انتخاب سایه، تاثیر شرایط محیطی مانند کیفیت نور اتاق، تمای آن ها به تغییر رنگ به دلیل قرار گرفتن مکرر در معرض مواد شیمیایی ضدعفونی کننده

با وجود معایب گفته شده، راهنمای سایه همچنان ابزار ضروری برای دندانپزشکی امروز است. این نکته مهم است که بیمار از محصولات سفید کننده دندان در بازه زمانی 7 تا 14 روز استفاده نکرده باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما