اصلاح رنگ و نامرتبی دندان ها با کامپوزیت

تغییر رنگ کامپوزیت

همان‌ طور که می‌ دانید دندان یکی از اعضای مؤثر در زیبایی چهره به شمار می‌ رود و به‌ همین خاطر سلامت دندان‌ ها و همچنین ظاهر آن‌ ها برای تمامی افراد بسیار مهم است. اگر کمترین تغییر رنگ و یا حتی نامرتبی بخصوص در دندان‌ های جلویی به وجود آید می‌تواند در چهره فرد تاثیر منفی داشته باشد. البته بعضی افراد به‌ طور مادرزادی و یا ارثی از این مشکل رنج می‌ برند. به‌ همین خاطر به‌ دنبال مناسب‌ ترین راه جهت برطرف کردن مشکلات دندان خود هستند. با توجه به پیشرفت فناوری به امروزه روش‌ های جدیدی برای درمان این مشکلات ارائه شده‌ اند. با کمک این روش‌ ها می‌ توان زیبایی بیشتری به چهره افراد بخشید.

در زمینه اصلاح دندان‌ ها کامپوزیت دندان یکی از روش‌ های بسیار کاربردی شمار می‌ رود و امروزه مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته‌ است. کسانی که دچار کجی دندان و یا همچنین جرم دندان‌ ها هستند، می‌ توانند از این روش بهره‌ مند شوند تا زیبایی به دندان‌ هایشان برگردد.

در این مقاله ما قصد داریم در مورد اصلاح رنگ و نامرتبی دندان‌ ها با کامپوزیت صحبت کنیم. اگر شما نیز قصد دارید اقدامات لازم برای زیبایی دندان های خود را انجام دهید پیشنهاد می‌ کنیم حتما این مقاله را مطالعه کنید.

کامپوزیت چیست و چه کاربردی دارد؟

قبل‌ از آن که بخواهیم به موضوع اصلی بپردازیم لازم است شما با کامپوزیت آشنا شوید. کامپوزیت در واقع یکی از نوین‌ ترین روش‌ های درمانی برای سلامت دندان می‌ باشد. ترکیب کامپوزیت به‌ صورت خمیری بوده و تشکیل‌ شده از ماده ماتریکسی رزینی است. این روش بسیار کم تهاجم بوده و به کمک آن می‌ توان عملکرد دندان را بازسازی کرد. جالب است بدانید که این خمیر دارای رده‌ بندی‌ های مختلفی بوده و همچنین شدت و ضعف دارد‌ به کمک این ترکیب می‌ توان رنگ دندان‌ ها و همچنین نامرتبی های آن را برطرف کرد. به‌ طور کلی می‌ توان گفت کامپوزیت هم از لحاظ زیبایی و هم از نظر درمانی کاربرد فراوانی دارد. از نظر زیبایی می‌ تواند به دندان‌ ها درخشندگی بخشیده و از نظر درمانی می‌ تواند ایرادات و نقص‌ های دندان را برطرف نماید.

از این روش در ترمیم دندان و حتی پر کردن دندان و پر کردن فواصل میان دندان‌ ها نیز استفاده می‌ شود.

بنابراین در هنگام درمان به کامپوزیت خیالتان راحت باشد که هیچ‌ گونه تراش دهی بر روی دندان‌ های شما انجام نمی‌ شود.

اصلاح نامرتبی دندان ها

اصلاح نامرتبی دندان‌ها با کامپوزیت

در این روش برای تمامی نقاط دندان‌ ها نحوه انجام به یک صورت است. برای اصلاح دندان ابتدا به کمک قالب‌ ها که از قبل تعبیه می‌ شوند و از جنس ماتریکس رزینی هستند. در مرحله دوم لایحه بعدی که مواد خمیری محکم‌تری می‌باشند را را بر روی دندان‌ها قرار می‌دهند. با این مرحله نیروی وارد شده به تمام بخش‌های دندان پخش خواهد شد و دیگر به یک دندان آسیب نمی‌ رساند و در مرحله سوم نیز به کمک یک سرنگ نقاطی که نیاز به ترمیم و پر شدن ندارند را توسط یک ماسک محافظت می‌ کنند.

لازم به ذکر است که این ماتریکس ها مثل یک الگو در داخل دهان قرار می‌ گیرند و می‌ توان به وسیله آن‌ ها دندان‌ ها را تغییر شکل داد یا پس‌ از آن که کار به پایان رسید این ماتریس ها را از دهان خارج می‌ کنند و بخش‌ هایی از دندان که نیاز به ترمیم و بررسی دارد را به‌ صورت جدا درست می‌ کنند. به مینای دندان اسید H زده می شود و ماده کامپوزیت را در نقطه مورد نظر تزریق می کنند. سپس بعد از این‌ که کامپوزیت را بر روی دندان سفت کردند ماتریکس را خارج می‌ کنند و پس‌ از طی مراحل دیگر اگر اثری از مواد و سطح بیرونی آن را با پولیش پاک می‌ کند.

استفاده از کامپوزیت برای برطرف کردن نامرتبی های دندان، چه مزایایی دارد؟

از طریق کامپوزیت به‌ سرعت می‌ توان این نوع مشکلات را برطرف کرد.

برای دندان‌ های نامرتب کامپوزیت دارای طول عمر بیشتری خواهد بود.

در یک جلسه توسط کامپوزیت می‌ توان کجی دندان‌ ها را برطرف کرد و همچنین می‌ توان به دندان‌ ها فرم و شکل مناسبی داد.

کامپوزیت دارای رنگ طبیعی بوده که باعث می‌ شود دندانی که مورد درمان قرار گرفته و با سایر دندان‌ های دیگر مشابه باشد.

کامپوزیت می‌ تواند رنگ بد دندان‌ ها را پوشش دهد.

مواد کامپوزیت علاوه‌ بر درخشندگی دارای رنگ سفید هستند.

دیگر مزیت کامپوزیت این است که این روش بدون درد و آسیب انجام خواهد شد.

درمان رنگ کامپوزیت دندان

توسط دندانپزشک مواد کامپوزیت بر روی دندان‌ های جلویی قرار می‌ گیرد تا بتواند رنگ آن‌ ها را مناسب دندان‌ های دیگر کند و میان آن‌ ها تشابه وجود داشته باشد. اگر درجه رنگ کامپوزیت با دندان شما تفاوت داشته باشد باعث می‌ شود که غیرطبیعی به‌ نظر آید. جهت تغییر رنگ دندان‌ های جلویی نیز می‌ توان از کامپوزیت استفاده کرد.

با توجه به این نکته که مواد کامپوزیتی دارای انواع مختلفی هستند، بنابراین درجه رنگ نیز در آن‌ ها متفاوت خواهند بود. جالب است بدانید که برخی از کامپوزیت ها به‌ خاطر جنسی که دارند مقدار آب زیادی را به خود جذب می‌ کنند و این باعث می‌ شود که دندان در اثر خوردن مواد غذایی رنگی دچار تغییر رنگ شود.

روش درمان اصلاح رنگ کامپوزیت دندان

فردی که قصد اصلاح رنگ دندان‌ های خود را دارد باید به مطب دندانپزشکی مراجعه کند تا به‌ راحتی توسط کامپوزیت رنگ دندان‌ های او اصلاح شود برای این کار در مرحله اول پس‌ از مراجعه فرد به مطب دندانپزشک زیبایی دلیل تغییر رنگ کامپوزیت ها باید مشخص شود و بعد از این‌ که علت را پیدا کردند توسط پولیش و در موارد شدیدتر با روش لیچینگ و لمینیت دندان تغییر رنگ اصلاح می‌ شود.

راه های پیشگیری از تغییر رنگ کامپوزیت

اگر شما با راه‌ های پیشگیری از تغییر رنگ کامپوزیت دندان آشنا باشید بهتر می‌ توانید از آن‌ ها مراقبت کنید و همچنین دیرتر دچار تغییر رنگ می‌ شوند. مهم‌ ترین راه این است که به‌ صورت مداوم و مرتب نکات بهداشت دندان را رعایت کنید و حتما از مسواک و نخ دندان استفاده نمایید. همان‌ طور که در بخش‌ های بالایی نیز گفته شد برخی از مواد غذایی می‌ توانند کامپوزیت را دچار تغییر رنگ کنند. بنابراین شما تا حد زیادی باید از خوردن قهوه، آب‌ میوه‌ های صنعتی و شکلات، چای و غیره پرهیز نمایید.

توجه داشته باشید که مصرف سیگار نیز می‌ تواند در تغییر رنگ کامپوزیت دندان تاثیر ویژه‌ ای داشته باشد.

در واقع باید گفت که رنگ کامپوزیت و ماندگاری آن در طولانی مدت جزو نتایج کار دندانپزشک زیبایی به شمار می‌ رود و اهمیت بالایی دارد کسانی که دندان‌ های خود را به وسیله کامپوزیت اصلاح کرده‌ اند باید موارد فوق را حتما رعایت کنند تا بتوانند ثبات رنگ آن ها را حفظ نمایند.

در آخر

در این مقاله ما سعی کردیم به اهمیت کامپوزیت در اصلاح رنگ و نامرتبی دندان‌ ها اشاره کنیم. چنانچه شما نیز نیاز به چنین درمانی برای دندان‌ های خود دارید باید حتما به دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید. و اگر در این زمینه نیاز به کسب اطلاعات بیشتر دارید می‌توانید از کارشناسان کلینیک زیبایی ساتینا مشاوره بگیرید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما