آیا برندهای کامپوزیت با هم متفاوت هستند

برند های کامپوزیت

آیا برندهای کامپوزیت با هم متفاوت هستند؟

جالب است بدانید که کامپوزیت هم دارای دسته‌ بندی‌ های مختلف است. به‌ طور کلی کامپوزیت ماده‌ ای می‌ باشد که یک بیس رزینی داشته و ذرات سرامیکی ریزی در داخل آن وجود دارند. مطابق با همین سایز ذراتی که در داخل کامپوزیت موجود هستند، کامپوزیت دسته‌ بندی می شود. لازم به ذکر است که این ذرات از سایز دهم میلی‌ متر تا میکرون و نانو متغیر می‌ باشد. در این مقاله ما قصد داریم به بررسی برندهای کامپوزیت بپردازیم. اگر نیاز دارید در این زمینه اطلاعات بیشتری بدست آورید پیشنهاد می‌کنیم در ادامه همراه ما باشید.

درمورد برندهای کامپوزیت بیشتر بدانید!

همان‌طور که گفته شد کامپوزیت دندان دارای دسته‌ بندی است. این ماده یک بیس رزینی داشته که در داخل آن ذرات سرامیکی موجود می‌ باشند. این ذرات دارای ابعاد گوناگونی هستند که در ابتدای متن نیز گفته شد.

کامپوزیت با سایزهای ذرات نانو امروز در کارهای زیبایی دندان کاربرد فراوانی دارد. جالب است بدانید که کیفیت این کامپوزیت ها با یکدیگر متفاوت بوده و بعضی از آن‌ها دارای شفافیت و حتی ماندگاری بیشتری هستند. در مورد رنگ کامپوزیت ها نیز می‌ توان گفت که برندهای مختلف طیف رنگی گوناگونی دارند. در نتیجه علاوه‌ بر برندی که استفاده می‌ شود، تجربه کار دندانپزشک با برندهای گوناگون نیز اهمیت دارد که باید بداند کدام طیف رنگی در هر برند به چه صورت است.

نکات انجام کامپوزیت ونیر

وقتی قرار است کامپوزیت ونیز انجام شود به نکته‌ ای که باید توجه داشت این است که دندان‌ ها در طبیعی‌ ترین حالت ممکن زیبا به‌ نظر برسند. نکته دیگر این است که در عمق شیار بین دندانی در لبه دندان‌ ها تناسب وجود داشته باشد به این معنا که عمق شیار بین دندان‌ ها هرچه از خط وسط به سمت دندان‌ های عقب‌ تر می‌ رود بیشتر شود. این باور که برخی افراد در مورد کامپوزیت ونیر دارند که هر خمیر سفیدی بر روی دندان قرار بگیرد کامپوزیت ونیر خواهد بود، کاملاً اشتباه است.

بعضی اوقات با افرادی مواجه می‌ شویم که انگار بر روی دندان‌ های او آدامس چسبانده‌ اند قطعا ارزش دندان‌ های زرد و شکسته بیشتر از این است که با این کار زیبایی دندان‌ ها گرفته شود. در واقع درمان‌ هایی مثل لمینت و کامپوزیت ونیر نیاز به تخصص و دانش کافی دارند و همچنین باید وقت و حوصله زیادی برای آن ها صرف شود. بعضی از کسانی که در زمینه دندان فعالیت دارند فکر می‌ کنند با نهایت شرکت در یکی دو کلاس می‌ توانند این کارهای درمانی را انجام دهند. اما اصلا این‌ طور نیست و باید تخصص لازم را کسب نمایند. همچنین کسانی که نیاز به درمان با کامپوزیت دارند توجه داشته باشند که اصلا تحت تاثیر وعده‌ های هزینه کم و یا غیره قرار نگیرند و حتما این کار را به یک دندانپزشک با تجربه و در یک مرکز مجهز و معتبر بسپارند‌.

در بعضی از مراجعین مشاهده می‌ شود که درمان کامپوزیت آن‌ ها یک ظاهر مصنوعی دارد. چندین عامل می‌ توانند باعث این‌ موضوع شوند:

اولین نکته انتخاب رنگ است. اگر رنگی که انتخاب می‌شود با سن بیمار، رنگ پوست و یا جنسیت هماهنگ نباشد می‌ تواند یک ظاهر مصنوعی برای او به وجود آورد.

دومین نکته میزان شفافیت کامپوزیت است. به‌ طور خلاصه شفافیت در واقع میزان عبور نور از پوسته کامپوزیت می‌ باشد. هر چه نور در عمق بیشتری نفوذ کند ظاهر کار انجام‌ شده طبیعی‌ تر خواهد بود.

مورد سوم مربوط به شکل و فرم دندان‌ ها می‌ باشد. هر چه در انجام کار به جزئیات توجه ویژه شود، در واقع ظاهر دندان طبیعی‌ تر خواهد شد.

چهارمین نکته نیز مربوط به کیفیت پولیش و پرداخت کامپوزیت می‌ باشد که می‌ تواند یک سطح صاف و براق را بر روی دندان‌ ها ایجاد نماید.

امروز چندین برند معتبر و بسیار مطرح کامپوزیت در حال فعالیت هستند که بر اساس سلیقه رنگ مراجعه‌ کننده و همچنین شرایط دندان وی کامپوزیت ها را با درجات رنگی مختلفی تولید می‌ کنند. جالب است بدانید که طیف رنگی برخی کامپوزیت ها کمی ته رنگ کرم دارد که در واقع به آن‌ ها سفید آفتابی نیز گفته می‌ شود اما برخی دیگر هستند که ته‌ رنگ آبی خاکستری دارند که به آن‌ ها نیز سفید مهتابی گفته می‌ شود.

چنان چه پس‌ از انجام کامپوزیت ونیر، برای دندان نیاز به درمان‌ هایی مثل عصب‌ کشی، جرم‌ گیری و یا غیره باشد می‌ توان از سطح پشتی دندان جهت درمان آن استفاده کرد و دیگر نیازی به برداشتن ونیرهای انجام‌ شده نخواهد بود. این به این خاطر است که در درمان با کامپوزیت فقط سطح بیرونی و لبه دندان درگیر است و پشت دندان مواد قرار نمی‌ گیرد. بنابراین برای درمان‌ های دندانپزشکی می‌ توان از سطح پشتی دندان دسترسی داشت.

اخیراً شاهد تبلیغات زیاد و عجیبی هستیم مثلاً در شبکه‌ های مجازی مشاهده کرده‌ ایم که درمان کامپوزیت ونیر را کاملاً زیر سوال برده‌ اند. به‌ عنوان مثال کامپوزیت آلمانی را واحدی ۷۰۰ هزار تومان یا به‌ ازای ۵ دندان کامپوزیت ۲ واحد رایگان و امثال این موارد که همین امر باعث شده نظر برخی افراد در مورد درمان با کامپوزیت ونیر منفی شود و فکر کنند که با دندان‌ های طبیعی رفته و سپس با یکسری دندان سفید صاف و مصنوعی برمی‌ گردند.

اما باید بدانید که در دندانپزشکی زیبایی چنین چیزی اصلا وجود ندارد و درمان‌ هایی مثل لمینت دندان یا کامپوزیت فقط جنبه زیبایی ندارند بلکه از آن‌ ها به‌ عنوان درمان نیز استفاده می‌ شود و باید در طبیعی‌ ترین حالت ممکن اجرا شوند. به‌ طور کلی کامپوزیت و لمینت درمان‌ هایی معتبر و علمی هستند که بر اساس مطالعات و آزمایشات فراوان در دانشگاه‌ های معتبر دنیا تدریس می‌ شوند. بنابراین کار غیر اصولی برخی از سودجویان را نباید جزو درمان‌ های زیبائی دانست.

این کار به‌ صورت اصولی باید توسط یک دندانپزشک با تجربه و متخصص انجام شود تا هیچ ضرر و آسیبی به دندان‌ های فرد وارد نشود. فقط این نکته را به‌ خاطر داشته باشید که پیش‌ از انجام هر گونه کار درمانی و زیبایی برای دندان حتما از مرکزی که مراجعه کرده‌ اید و پزشکی که قرار است کار شما را انجام دهد اطمینان لازم را کسب نمایید.

بهترین برند کامپوزیت دندان چیست؟

برندهای ژاپنی با نام‌ های Gradia DIrect  ،Geanial و  kuraray و برند های آمریکایی با نام های Bisco ، 3M و Cosmedent، همچنین برندهای سوئیسی مانند سارمکو جزو بهترین و باکیفیت‌ ترین برندها برای کامپوزیت دندان به شمار می‌ روند.

لازم به ذکر است که عاملی که باعث تفاوت در برندهای مختلف کامپوزیت می‌ شود، نوع برند کامپوزیت نخواهد بود. بلکه تخصص و مهارت دندانپزشک نیز باعث بهتر شدن کیفیت آن برند می‌ شود. زیرا امروزه اغلب برندهایی که در این زمینه فعالیت دارند از استانداردهای لازم پیروی کرده و تمامی مراحل کنترل کیفی را گذرانده اند. اما اگر دندانپزشک کار خود را به‌ خوبی انجام ندهد ممکن است نتیجه‌ ای کاملاً عکس به وجود آید.

در آخر

ما سعی کردیم در این مقاله در مورد تفاوت برندهای کامپوزیت و کیفیت آن‌ ها و همچنین نقش دندانپزشک در این نوع درمان‌ ها صحبت کنیم. چنانچه شما نیز قصد انجام این کار را دارید پیشنهاد می‌ کنیم حتما مطالب فوق را مطالعه کنید تا اطلاعات لازم در این زمینه را بدست آورید و یا با کارشناسان کلینیک زیبایی ساتینا ارتباط بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما